Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść

 


W minioną sobotę tj. 24 kwietnia 2010 roku gmina Chełmża organizowała zawody sportowe dla KGW z Ziemi Gotyku. Impreza odbywała się w Grzywnie na nowym ORLIKU. Gminę Łysomice reprzentowły panie z KGW Wytrębowice z panią Lidią Ziomek na czele. Impreza się udała, pogoda dopisała, było sportowo i zabawowo.
Dziękujemy Paniom za aktywność nawet poza granicami naszej gminy!

                                                                                A.Jankireska


KONKURSY DOŻYNKOWE 2010


XIV Mistrzostwa Polski
Honorowych Dawców Krwi w szachach

W dniach 19-21 marca 2010 roku w hotelu Rubbens w Łysomicach odbyły się XIV Mistrzostwa Polski Honorowych Dawców Krwi w szachach. Do rywalizacji przystąpiło 46 zawodników reprezentujących 18 drużyn z całej Polski. Dzięki staraniom organizatorów tj. Klubu HDK w Ostaszewie z Czesławem Karasiewiczem na czele, Gminy Łysomice z Wójtem Piotrem Kowalem , Zarządowi Rejonowemu PCK w Chełmży, Starostwu Powiatowemu w Toruniu, Urzędowi Miasta w Chełmży i Urzędu Marszałkowskiego po raz pierwszy mistrzostwa rozegrano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W zawodach mogły uczestniczyć wyłącznie osoby, które honorowo oddały minimum 3 litry krwi.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim opartym na rankingu na dystansie 11 rund , tempem 15 minut dla zawodnika na całą partię. Jak relacjonuje Sławomir Wierzbicki – sędzia główny zawodów:” Czołówka turnieju grała na wysokim poziomie. Rywalizacja trwała do samego końca. Dopiero ostatnia runda zdecydowała o końcowej klasyfikacji”.
Indywidualnym Mistrzem Polski HDK został Tomasz Pankiewicz z Wrocławia – 9 pkt. Drugie miejsce z taką samą ilością punktów zajął Ryszard Nowak z Wrocławia , a trzecie miejsce Dariusz Gromczak z Kudowy-Zdroju ( 7,5 pkt.). Najlepszym zawodnikiem z naszego regionu był Wiesław Jankowski z HDK Ostaszewo, który zajął 14 miejsce.
Wśród pań poszczególne miejsca zajęły : I – Grażyna Bujar , II- Barbara Kurtyka obie z HDK Dolnośląskie Przewozy Regionalne, III- Anna Pawlak HDK Środa Wielkopolska.

Drużynowym Mistrzem Polski została drużyna HDK PCK im. Marciniaka z Wrocławia w składzie Ryszard Nowak, Piotr Jagieła i Aleksander Jankowski. Drugie miejsce zajął zespół HDK z Gliwic , a trzecie HDK im. Zbyszka Iwanickiego z Kudowy-Zdroju. Pierwszy zespół gospodarzy mistrzostw HDK Ostaszewo w składzie Wiesław Jankowski, Lech Jeszawicz i Andrzej Gburek zajął ostatecznie 7 miejsce. Druga drużyna w składzie Adam Strzyżewski , Czesław Karasiewicz i Jacek Rzepkowski uplasowała się na 10 miejscu.

autor: R.Kożuchowski

„Dzień z tulipanem - Dzień Kobiet”

Dzień 8 marca – znany lepiej jako „Dzień Kobiet”, odcisnął się w naszym kraju tulipanem i możliwością pozwolenia sobie na nie spełnianie wszystkich „babskich" obowiązków. Kobiety próbują wybić się ponad narzucone im normy kulturowe i społeczne, próbują pokazać, że „grzeczne dziewczynki idą do nieba, a niegrzeczne tam, gdzie chcą”, próbują zedrzeć z siebie wyprasowaną suknię zasad, złamać obcasy prawideł i krzyczeć o swoją wolność. Organizowana przez Urząd Gminy Łysomice, KGW Turzno i Z.S. nr 2 w Turznie impreza „Dzień z tulipanem - Dzień Kobiet” jest przymiarką do wejścia w świat, jaki współczesne kobiety tworzą dla siebie nawzajem i jaki chcą przekuć w rzeczywistość nie zapominając równocześnie o tym jak było w czasach PRLu. Panie, które w sobotę 6 marca wybrały się do Zespołu szkół nr 2 w Turznie uczestniczyły w show zespołu Bajrox w poszerzonym składzie o uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Łysomicach oraz w występach oddziału „O”, a także brały udział w widowisku Krzysztofa Zaremby pt. ”Służba zdrowia w PRLu”. Dzień Kobiet zwieńczony został wspólnym śpiewaniem znanych piosenek o kobietach, oraz zabawą w licznych konkurach. Niesamowita frekwencja (ponad 150 osób) wskazała, że inicjatywa kultywowania tradycji Dnia Kobiet spotyka się z wielkim poparciem płci pięknej.

autor: A. Jankierska

 

 IX SPOTKANIE ORGANIZACJI DZIAŁAJĄCYCH NA OBSZARACH WIEJSKICH  

Maróz, 20-22 maja 2010
Fundacja Wspomagania Wsi, Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA oraz Polsko Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają na
 

IX OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ORGANIZACJI DZIAŁAJĄCYCH
NA OBSZARACH WIEJSKICH, MARÓZ 2010
 

Tegoroczne spotkanie organizacji wiejskich w Marózie poświęcone będzie edukacji najmłodszych – dzieci od 0 do 10 lat. Będziemy też rozmawiać o tym, jak praktycznie wykorzystać Internet w organizowaniu wczesnej edukacji.
 

Zapraszamy organizacje, które chciałyby się dowiedzieć, co oraz w ramach, jakich środków finansowych można zrobić dla rozwoju małych dzieci; które są chętne i gotowe do nawiązania otwartej współpracy z różnymi partnerami w swoim środowisku.
Zapraszamy jak zwykle po dwie osoby z danej organizacji, przy czym w tym roku wyjątkowo pierwszeństwo będą miały te organizacje, które wytypują jedną osobę z własnego składu oraz drugą z tej samej miejscowości, ale będącą przedstawicielem innego organu – np. świetlicy, urzędu gminy, biblioteki itp. 
Wszystkich zainteresowanych udziałem w Spotkaniu prosimy o wypełnienie on-line formularza rejestrującego dostępnego na stronie Witryny Wiejskiej (http://www.ww.org.pl/strona.php?p=2585). Po zakończeniu formularz jest automatycznie przesyłany do Fundacji NIDA.
Prosimy o uważne wypełnienie formularza. Po zakończeniu formularz jest automatycznie przesyłany do Fundacji NIDA. Zwrotną pocztą e-mail otrzymają Państwo Ankietę Zgłoszeniową i  indywidualny numer rejestracji, który prosimy wpisać na początku ankiety.
Zgłoszenia będzie można przesyłać tylko do 15 marca 2010. 

UWAGA wypełnione ankiety przesyłamy na adres:
Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA
ul. Rzemieślnicza 3
13-100 Nidzica

 

autor: A. Jankierska

WRAŻENIA Z WYCIECZKI NA TROPIKI POD BERLINEM

W zimowe piątkowe popołudnie ponad stuosobowa grupa wsiadła do autokarów w Łysomicach i ruszyła w stronę niemieckiej granicy. Po siedmiu godzinach dojechała do Słubic. Tam czekała na uczestników tropikalnej przygody pyszna obiadokolacja, oraz sala, w której można było się zintegrować. Następnego dnia, po śniadaniu nastąpił wyjazd w kierunku TROPICAL ISLAND. Ogromna szklana kopuła hangaru otoczona była parkingiem na tysiące samochodów. W kopule o wysokości 107 metrów, o powierzchni odpowiadającej ośmiu stadionom piłki nożnej można było się zgubić, dlatego każdy otrzymał mapę wyspy. W przebieralni, grube swetry i spodnie zostały zmienione na letnie ubrania. Wycieczkowicze przekroczyli granicę wyspy i znaleźli się w raju. Woda w lagunie miała 31 st. C. Dookoła stały leżaki i stoliki. Sztuczne wiry, fontanny pojawiające się nagle pod stopami, zakamarki z wirami w jaskiniach porośniętych bujną roślinnością. Ale to tylko kawałek raju. Idąc szerokim pasażem, było widać kramy z ozdobami z muszelek, drewna i kolorowych sznureczków. Były również liczne kawiarnie i restauracje z kuchnią z egzotycznych krajów. Na wyspie znajdowały się także boiska do siatkówki plażowej. Klucząc wąskimi ścieżkami, zanurzyć się można było w gąszczu egzotycznej roślinności. Zasadzono tam ponad 12 tys. roślin m.in. kilkumetrowe palmy, paprocie, liany, orchidee, wszystkie opatrzone tabliczkami z nazwą, opisem i miejscem pochodzenia. W zaciemnionych zakamarkach stały ławeczki dla zakochanych. Dźwięki dżungli dochodziły z głośników ukrytych w kamieniach i bambusowych poręczach. Ze szczytu dżungli widać było duży zbiornik wody - morze południowe wielkości trzech basenów olimpijskich. Jeden brzeg stykał się ze ścianą z tworzywa sztucznego, która tak odbijała wodę, że morze zdawało się nie mieć końca. Duże wrażenie zrobiła także strefa saun. Sauny w kształcie domków lub świątyń oddalone od siebie o kilkanaście metrów i oddzielone egzotyczną roślinnością podójnie relaksowały i wyciszały ciało i umysł. Kiedy nadszedł zmrok wyspa zmieniła barwy. Podświetlane wodospady i egzotyczne rośliny na nowo zaskakiwały swoją wyjątkowością. W oddali było słychać muzykę brazylijską. Szkoda było wracać do domu…

 

autor: A. Jankierska


 

Wybierasz się na imprezę, ale nie umiesz tańczyć? Chcesz dobrze wypaść na weselu, studniówce, balu karnawałowym? Masz ochotę zaskoczyć znajomych nieprzeciętnymi umiejętnościami na parkiecie? 

 

Te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

Zapraszamy
do kolejnej edycji warsztatów tanecznych
Zapraszamy młodzież w wieku 15-25 lat z gmin: Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie oraz Chełmża

Warsztaty odbywać się będą pod okiem instruktora w Szkole nr/im. w Łysomicach Udział w warsztatach jest bezpłatny dla uczestników. Warunkiem uczestnictwa jest złożenie pisemnej karty zgłoszenia oraz w przypadku osób niepełnoletnich pisemnej zgody rodzica/opiekuna do dnia 18 marca 2010 r. Karty zgłoszenia można pobrać ze strony www.ziemiagotyku.com, w biurze Fundacji „Ziemia Gotyku” LGD oraz w Szkole nr/im. w Łysomicach

Ilość miejsc ograniczona!

Osoby zainteresowane są proszone o kontakt pod nr tel. 607 745 091

Zapewniamy:

Naukę tańca: hip-hop, disco dance i taniec towarzyski
Parkiet - miejsca do tańczenia nie zabraknie!
Upominki– dla wszystkich uczestników projektu
Dużo zabawy i dobrą muzykę

Warsztaty „Młodzi i aktywni działają razem!” współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

autor: A. Jankierska

Odblaski w Łysomicach
 
Szkoła w Łysomicach jako jedna z trzech placówek w województwie kujawsko-pomorskim została wytypowana na miejsce podsumowania akcji promującej modę na opaski odblaskowe. W ramach akcji w Zespole Szkół nr 1 goszczono 24 lutego 2010r. marszałka Piotra Całbeckiego, który osobiście zachęcał uczniów do noszenia opasek. Jak bezpiecznie wrócić do domu radzili uczniom podstawówki i gimnazjum wraz z marszałkiem wójt gminy Piotr Kowal, Komendant Miejski Policji w Toruniu Wojciech Machelski, rzecznik prasowy toruńskiej komendy Wioletta Dąbrowska, naczelnik Wydziału Edukacji Komunikacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu Krzysztof Kucicki oraz samorządowcy. Wszyscy z opaskami odblaskowymi na ręku podkreślali, że dzięki ,,odblaskom” piesi i rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie, gdyż są lepiej widoczni na drodze. Jak zauważyli policjanci, wciąż mało jest osób, które chronią swoje życie i zdrowie w ten sposób. Zwracali oni uwagę dzieci na fakt, że do wypadków z udziałem przechodniów najczęściej dochodzi dlatego, że kierowca zbyt późno zauważył pieszego. Dlatego tak ważne jest noszenie opasek i elementów odblaskowych, które nie zajmują wiele miejsca a mogą uratować życie. 
Szkoła w Łysomicach leży przy skrzyżowaniu bardzo ruchliwej drogi krajowej nr 1 (Toruń-Gdańsk) oraz drogi wojewódzkiej 552. W przyszłości w okolicy przebiegać ma droga łącząca   autostradę A1 z strefą ekonomiczną. Oznacza to ciągłe niebezpieczeństwo i duże zagrożenie czyhające na pieszych. Przypominały o tym dzieci , które podczas przedstawienia zaprezentowały zasady bezpiecznego powrotu do domu i podkreślały rolę opasek odblaskowych. Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny związany z bezpieczeństwem na drodze oraz konkurs na hasło promujące odblaski. Oto niektóre z nich: „ W Łysomicach czy też w Łodzi , każdy w odblaskach chodzi”, „ Chcesz przeżyć idąc drogą , noś opaskę odblaskową”, „ Kto opaskę świetlną ma , jest bezpieczny tak jak ja”.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali własne opaski odblaskowe.
autor: B. Kożuchowska

 ZAJĘCIA W BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH
- ZAKTYWIZOWANIE ŻYCIA KULTURALNEGO

 
W bibliotekach gminnych w Gostkowie, Lulkowie, Łysomicach, Ostaszewie i Turznie do końca roku szkolnego będą odbywać się zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Projekt w całości finansowany jest z budżetu gminy, który opłaci trenerów i animatorów, oraz zapewni wszystkie materiały potrzebne do pracy.
Zaplanowane są trzy bloki tematyczne, które to odbywać się będą cyklicznie w gminnych bibliotekach.

I zajęcia dziennikarskie dla dzieci i młodzieży.
Prowadzący: Aleksandra Buczek.
Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu Bibliotece Publicznej w Gostkowie, Lulkowie, Łysomicach, Ostaszewie, Turznie.
Celem zajęć jest rozbudzenie w dzieciach i młodzieży pasji. W programie przewidziana jest nauka przeprowadzania wywiadów, obsługa dyktafonu, występy przed kamerą. Efektem zajęć dziennikarskich będzie dodatek specjalny w lokalnej gazety „Wiadomości Łysomickie”, których autorami będą najmłodsi „dziennikarze” z terenu gminy Łysomice.

- II zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży.
Prowadzący: Katarzyna Wendland.

Głównym tematem warsztatów plastycznych jest praca twórcza rozwijająca
wyobrażnię uczestników, poszerzająca wiedzę i praktykę na temat różnych
technik malarskich, rysunkowych i graficznych. Prace wykonywane będą
zarówno na płaszczyźnie wielkoformatowej jak i na małych formatach.
Przewidziane techniki to malarstwo temperą, farbami olejnymi ( podczas
czerwcowego pleneru), pastele olejne i suche, techniki mieszane,
akwarela, rysunek- flamastrami, węglem. Techniki graficzne- linoryt,
sgrafitto, kalkografia. Wyżej wymienione techniki będą zmienne w
zależności od grup wiekowych uczestników a co za tym idzie ich
mozliwosci manualnych.

Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu w każdej Bibliotece Publicznej w Gostkowie, Lulkowie, Łysomicach, Ostaszewie, Turznie.
Efekty warsztatów będą prezentowane na każdej ważnej imprezie gminnej.
Zapisy u poszczególnych pań bibliotekarek.

- III zajęcia rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych
Prowadzący: Stowarzyszenie Odnowy Wsi Aktywnej.
Zajęcia odbywać się będą przed świętami tj. przed Wielkanocną i Bożym Narodzeniem.
Obecnie planowane są zajęcia:
1 marca  w Łysomicach
4 marca w Ostaszewie
11 marca w Gostkowie
12 marca w Lulkowie
18 marca w Turznie
Zajęcia te są skierowane dla rodzin. Dzieci mogą przyjść z mamą, babcią, ciocią i uczestniczyć w wykonywaniu stroików świątecznych, ozdób.
Zapisy u poszczególnych pań bibliotekarek.
autor: A. Jankierska

« poprzednia strona    następna strona »

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Konkurs plastyczny - 25 lat samorządu
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń