Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść

Jesteś tutaj: 


Wieczór Wigilijny

Zanim usiedliśmy do wigilijnej kolacji z najbliższymi, opłatkiem podzieliliśmy wśród znajomych podczas Wigilii Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały tradycyjne potrawy takie jak: pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami, rybę po grecku, śledzi w oleju czy makowca. Spotkanie opłatkowe urozmaiciły występy artystyczne Gminnego Zespołu Muzycznego, który przygotował słowno-muzycznt spektakl.
Podczas Wigilii rozstrzygnięty został również gminny konkurs na najlepszą kartkę świąteczną „Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Pierwsze miejsce przyznano czterem młodym artystom – Jackowi Buconiowi, Natalii Puk, Wiktorii Zientarskiej i Paulinie Dulskiej.

Nagrody dla dzieci zostały ufundowane przez Urząd Gminy Łysomice i japońską firmę „Sumika”.
            Wieczór Wigilijny wpisał się w tradycję Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i życzymy sobie, aby ta tradycja przetrwała jak najdłużej.

autor: A. Jankierska

II FORUM ZIEMI GOTYKU

W Łubiance, 2 października 2008 roku po raz pierwszy nasze Stowarzyszenie miało okazję zaprezentować swoją kilkuletnią działalność. Przez kilka dni pani Maria Kowaska-Puczka, Iwona Kossowska i Agnieszka Jankierska pracowały nad prezentacją. Wysiłek nie poszedł na marne. Liczne owacje i uśmiech wśród słuchaczy tylko potwierdził, że działalność Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych ma sens i wzbudza podziw w oczach gmin sąsiadujących.
autor: A. Jankierska

ŚWIĘTO POWIATU
 
Powiat po raz pierwszy obchodził swoje święto. Tym samym panie ze Stowarzyszenia po raz pierwszy miały okazję się na nim zeprezentować. Pięknie przygotowane stoiska z produktami lokalnymi i rękodziełem zainteresowały wielu mieszkańców miasta. Największym powodzeniem cieszyło się wino pani Genowefy Kapelany, oraz chleb ze smalcem KKA z Papowa Toruńskiego. Jesteśmy dumne, że rozwinęłyśmy swoją działalność na tyle, iż możemy prezentować się na takich świętach. Święto Powiatu miało miejsce 27 września 2008 roku.
autor: A. Jankierska

DOŻYNKI GMINNE – OSTASZEWO 6 WRZEŚNIA 2008 

Najważniejsza gminna impreza nie odbyłaby się bez Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Panie z SKA zadbały o to, by każde sołectwo zaprezentowało wieniec dożynkowy. Co więcej, pod nowym namiotem zakupionym z myślą o naszych paniach można było podziwiać artystów na scenie i wziąć udział w wielu konkursach. Pani Barbara Ordak czy Maria Kowalska – Puczka nie przestraszyły się ciężaru worka zboża i samodzielnie odebrały nagrodę. Oczywiście członkinie SKA zadbały o podniebienia gości. Smaczne ciasta, ciasteczka, babki i babeczki trafiały do rąk łakomczuchów. Dochód ze sprzedaży w KAWIARENCE panie przeznaczyły dla muzyków z Gminnego Zespołu Muzycznego, którzy zawsze umilają czas naszym paniom swoimi przyśpiewkami.
autor: A. Jankierska

PIKNIK RODZINNY Z ORIONEM

Z okazji Dnia Dziecka i integracji firm japońskich z mieszkańcami gminy Łysomice odbył się Piknik Rodzinny z Orionem, w którym członkinie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych brały czynny udział. Nasze wspaniałe panie zapewniły, aby dla dzieci i ich rodziców nie zabrakło słodkości. Pyszne ciasta domowej roboty, oraz smaczna kawa czy herbata były ogólnodostępne w KAWIARENCE. Dochód ze sprzedaży łakoci przeznaczony został na dzieci z domu dziecka, które zawitały do Łysomic. 14 czerwca to również dzień, kiedy sam prezes ORIONA przemówił w polskim języku: „witam wsistkich na tym fajnym pikniku”. Ten humorystyczny wstęp imprezy wprowadził gości w dobry nastrój, a prezes został zaproszony na degustację polskich potraw również przegotowanych przez nasze panie.
autor: A. Jankierska


Mateńce w podzięce

Z okazji dnia matki 25 maja w Kościele Papowie Toruńskim odbyło się popłódnie muzyczno-poetyckie "Mateńce w podzięce". Pogodną muzykę zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej w Toruniu. W spotkaniu uczestniczyło około 150 mam z terenu całej gminy. Refleksyjne wiersze poświęcone matce czytała ich autorka Barbara Witkowska. Każda mama otrzymała pamiątkowy tomik wierszy przekazany przez autorkę. Podczas poczęestunku, który odbył się w świetlicy w Papowie Toruńskim przygrywał gminy zespół muzyczny. Roztrzygnięto również konkurs na najładniejszą laurkę dla mamy. Najwyżej ocenione zostały prace: Marty Kamińskiej z Papowa, Moniki Źiółkowskiej i Dominika Kożuchowskiego z Łysomic, Agnieszki Jasieniewskiej z Turzna i Kacpra Pieczarki z Ostaszewa.

autor: A. Jankierska

MARÓZ 2008

Co roku, od siedmiu lat, w maju w Marózie koło Waplewa (woj. warmińsko-mazurskie) spotykają się przedstawiciele lokalnych organizacji działających we wsiach lub małych miasteczkach. Spotkania są okazją do poszerzenia umiejętności zarządzania organizacją, poznania sprawdzonych i dobrych projektów rozwoju lokalnego, uzyskania informacji o możliwościach finansowania nowych inicjatyw oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń.

W dniach 15 - 17 maja aż 18 przedstawicieli z terenu gminy Łysomice (członkowie KGW, stowarzyszeń i zespołu muzycznego) wzięło udział w warsztatach. To był niesamowity czas na to, alby dowiedzieć się wielu cennych informacji nt. wiejskiego dziedzictwa kulturowego podczas ciekawych szkoleń, wziąć udział w konkursie „Pierogarnia 2008”/> i zająć III miejsce (bardzo dziękuję pani Beacie i Aleksandrze Gut z KGW Kamionki Duże i oraz Halinie Paliwodzie i Mirosławie Zygarskiej
z KGW Turzno za udział w konkursie), uczestniczyć w Jarmarku Rękodzieła.

Żywię głęboką nadzieję, że wszystko, czego nauczyliśmy się podczas ogólnopolskich warsztatów przeniesiemy na nasz teren.

autor: A. Jankierska

Nasze KOBIETY są NAJlepsze… 

Fundacja Odnowy Zabytków Torunia i Muzeum Okręgowe w Toruniu podczas Narodowego Dnia Ochrony Zabytków Produktu Lokalnego zorganizowały „Wystawę i kiermasz potraw regionalnych”. Tylko 15 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu toruńskiego mogło wziąć udział w kiermaszu. Wśród nich, 12 kwietnia 2008 roku, znalazło się Koło Kobiet Aktywnych z Papowa Tor. z przewodniczącą Alicją Majewska na czele, oraz koleżankami z koła: Anitą Fonk, Jadwigą Czapiewską i Marzeną Walter. Gospodynie godnie reprezentowały gminę Łysomice. Panie przygotowały: paszteciki z mięsem, rogaliki ze swojskiej roboty dżemem, schab ze śliwkami i morelami, oraz sernik. Na stole pojawił się także swojski twaróg i wino domowe. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

autor: A.Jankierska, data: 28.04.2008


Zebranie SKA

        W dniu 09.04.2008r. o godzinie 15:00 w Urzędzie Gminy Łysomice odbyło się drugie w tym roku zebranie Stowarzyszenia. Na zebraniu zadecydowano o kontynuowniu działalności Stowarzyszenia przy tym samym składzie Zarządu mimo wcześniejszych rezygnacji jeniektórych członków. Panie zadecydowały, że rok 2008 będzie pracowitym okresem przynoszącym jak najwięcej dobrych rzeczy na rzecz całej Gminy Łysomice.

        Na zebraniu ogłoszone zostały wyjazdy do teatru w Toruniu, do centrum SPA w Ciechocinku, a także wycieczka w Góry Stołowe organizowane przez Urząd Gminy Łysomice. Tradycyjnie, panie zaskoczyły organizatora bardzo dużą frekwencją.

autor: A.Jankierska, data: 10.04.2008

Dzień Kobiet

Święto Pań, Uroczystość Dam, a oficjalnie Dzień Kobiet obchodzony był w gminie tym razem w świetlicy wiejskiej w Turznie. Płeć piękna z terenu całej gminy Łysomice miała okazję uczcić swoje święto w sposób wyjątkowy. Blisko sto osób podziwiało występ artystyczny przygotowany przez dzieci z Zespołu Szkół nr 2 w Turznie pod kierownictwem Anny Oryczkowskiej oraz Anny Zmarzły. Po przedstawieniu dzieci miały niespodziankę dla gości w postaci pięknie wykonanych ręcznie laurek. Gwoździem programu całej uroczystości był występ GMINNEGO ZESPOŁU MUZYCZNEGO. Kierownik zespołu pan Aleksander Mozol wraz ze swoimi muzykami, przygotował dla pań wspaniały repertuar. Gospodarze uroczystości – Koło Gospodyń Wiejskich z Turzna z przewodniczącą Barbarą Kulig na czele – zadbali, aby na stołach nie zabrakło smakołyków, a na sali miłej i przyjaznej atmosfery. Ponadto dzięki wcześniej odbytym szkoleniom z zakresu rękodzielnictwa członkinie z KGW Turzno przygotowały kiermasz stroików wielkanocnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: pełniąca obowiązki wójta Bożena Cieplińska, Przewodniczący Rady Gminy Jan Kalinowski, ks.proboszcz Edward Erdmański, a także sołtys Kazimierz Mądraszewski i Przewodnicząca Rady Sołeckiej. To trzeci z kolei Dzień Kobiet organizowany w gminie na taką dużą skalę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie w jeszcze większym składzie.

autor: A. Jankierska

Dama Pikowa dla Dam z SKA 

          Realizacja programu LEADER + dobiegła końca. Ciężka, całoroczna praca, wzbogaciła nas w wiedzę o Ziemi Gotyku, o umiejętności pisania wniosków o pozyskanie funduszy strukturalnych, zintegrowała 4 gminy. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przystępowały do konkursów na produkt lokalny, organizowały imprezy kulturalne, uczestniczyły w wielu szkoleniach. Podsumowaniem pracy i nagrodą za udział w realizacji programu LEADER+ jest wyjazd do Warszawy. W programie wyjazdu, oprócz zwiedzania Zamku Królewskiego, Muzeum Narodowego, spaceru po Starym Mieście jest wyjście do Teatru Wielkiego na spektaklu „Dama Pikowa” P. Czajkowskiego. 8 lutego 2008 roku 50-siąt kobiet ze Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych poczuje się jak prawdziwa dama….

autor: A. Jankierska

Szkolenia z turystyki wiejskiej

          Fundacja Ziemia Gotyku wraz z gminami Chełmża, Łubianka, Łysomice i Papowo Biskupie przeprowadziły szkolenie skierowane do osób chcących otworzyć działalność gospodarczą z zakresu agroturystyki. 23.01.2008r. w Sali Urzędu Gminy w Łysomicach specjalista z Minikowa Oddział w Przysieku pani Hanna Hopke poprowadział szkolenie nt. „Turystyka wiejska i agroturystyka szansą na dodatkowe dochody na terenach wiejskich”. Blisko 50 osób z terenu Ziemi Gotyku mogło zapoznać się z podstawowymi pojęciami i definicjami związanymi z turystyką i agroturystyką, z funkcjonowaniem zagospodarowania zagrody pod potrzeby turystów. Uczestnicy dowiedzieli się także jak można uzyskać pomoc finansową na rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki w ramach funduszy strukturalnych.

autor: A. Jankierska

Wigilia Łysomicka tak jak Gotycka

         Święta Bożego Narodzenia to jedne z najważniejszych i najbogatszych w tradycje świąt obchodzonych w Polsce. Są to święta rodzinne, utrwalające więzi z bliskimi. Są to również święta łączące ludzi, podczas których „gasną wszelkie spory”. Pomysł na zorganizowanie Wigilii pod nazwą: „Wigilia łysomicka tak jak gotycka” powstał w trakcie wdrażania programu LEADER + przez Fundację Ziemia Gotyku.
      
Aktywne kobiety z terenu Gminy Łysomice, wyraziły chęć, aby ten dzień był bardzo uroczysty z zachowaniem wszystkich obrzędowości.
        Przygotowania do Wigilii rozpoczęły się kilkanaście dni wcześniej i polegały na przystrojeniu choinki, oraz przygotowaniu świątecznych stoików.
      
Kiedy małymi krokami zbliżała się data 19 grudnia w gminie Łysomice czuło się święta. Wigilia rozpoczęła się przedstawieniem pt. „Wigilia w autobusie”. Aktorami teatrzyku byli uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. Potem biesiadnicy, łamiąc się opłatkiem, składali sobie najlepsze życzenia.
       
Wigilijny opłatek jest zwyczajem typowo polskim rozpowszechnionym w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Po opłatku nastąpiła degustacja potraw wigilijnych przygotowanych przez panie z KGW z terenu całej Gminy. Nie zabrakło klusek z makiem, śledzi, ryby po grecku, pstrąga w galarecie, makowca, sernika, owoców.
      
Zwyczajem Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Urzędu Gminy Łysomice jest organizowanie konkursu na najpiękniejsza kartę świąteczną ogłoszonym dla uczniów szkół podstawowych.
      
W tym roku do komisja składająca się z:
             
- K. Kutta,
                
- R. Wojda,
                 
- A. Jankierska

 jednogłośnie wybrała:- I miejsce kartkę Moniki Ziółkowskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej w Łysomicach, - II miejsce kartkę Moniki Wiśniewskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej w Turznie,- III miejsce kartkę Mariki Pawelca, uczennicy Szkoły Podstawowej w Ostaszewie, a także wyróżnienie za kartkę Gerarda Książek, ucznia Szkoły Podstawowej
w Łysomicach.
Blisko 40 kartek zgłoszonych do konkursu zostało sprzedanych łącznie za kwotę 163 zł. Pieniądze z kiermaszu kart świątecznych zostały przekazane na ręce pana Romana Wojdy, przewodniczącego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
      
Święta Bożego Narodzenia nie mogły odbyć się bez kolęd. W tym dniu nastąpiła inauguracja GMINNEGO ZESPOŁU MUZYCZNEGO, pod kierownictwem pana Aleksandra Mozol, w którego skład wchodzą Janusz Gorzkowski i Zenon Kuś (akordeon), Stanisław Cieczko (harmonijka).
     
Dzięki pielęgnowaniu tradycji, pracy i zaangażowaniu ludzi dni świąteczne to najwspanialsze dni w całym roku.


BABSKI KIERMASZ

W każdą niedzielę od godziny 10:30 do 12:00 oraz środę od 12:00 do 13:00 w Świetlicy Wiejskiej na ul. Sadowej 1 mieszkańcy Gminy Łysomice mogą zakupić własnoręcznie wykonane stroiki bożonarodzeniowe.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy

autor: A. Jankierska, data: 13.12.2007

KULTURA W GMINIE ŁYSOMICE

Urząd Gminy Łysomice wraz z Fundacją Ziemia Gotyku LGD zorganizował wyjazd do opery:

2 grudnia 2007

do Bydgoszcz do OPERA NOVA

na operetkę: "Zemsta nietoperza"

100 mieszkańców LGD Ziemia Gotyku miało przyjemność uczestniczyć w spektaklu.


Szkolenia z zakresu rękodzieła
dla mieszkańców
Ziemi Gotyku

26.11.2007 godz. 15:00Świetlica Wiejska w Zakrzewku

 I GRUPA (15 os.)Wyrób dekoracji bożonarodzeniowych

15 00 – 15 45 Wprowadzenie:

Warsztat pracy florysty. Przygotowanie narzędzi i materiałów.

15 45 – 15 55 przerwa
15 55 – 16 40  przygotowanie stelaża do wykonania choinki
16 40 – 16 50 przerwa
16 50 – 17 35 wykonanie choinki świątecznej c.d.
17 35 – 17 45 przerwa
17 45 – 18 30   wykonanie choinki świątecznej c.d.
18 30 – 18 45 przerwa
18 45 – 19 30  wykonanie stroiku bożonaredzeniowego
19 30 – 19 40 przerwa
19 40 – 20 25 wykonanie stroiku bożonarodzeniowego c.d.
Podsumowanie szkolenia

II GRUPA (15 os.)

Wyrób kartek okolicznościowych/obrazków i kwiatów z bibuły.

15 00 – 15 45 Wprowadzenie:

Materiały przydatne do wyrobu kart okolicznościowych i kwiatów. Przygotowanie, sposoby łączenia materiałów i estetyka wyrobu.

15 45 – 15 55 przerwa
15 55 – 16 40  wykonanie kartki okolicznościowej (np. bożonarodzeniowej)
16 40 – 16 50 przerwa
16 50 – 17 35 wykonanie kartki okolicznościowej (np. urodzinowej)
17 35 – 17 45 przerwa
17 45 – 18 30   Wykonanie kwiatów z bibuły
18 30 – 18 45 przerwa
18 45 – 19 30  Wykonanie kwiatów z bibuły c.d.
19 30 – 19 40 przerwa
19 40 – 20 25 Wykonywanie dekoracji ściennej/obrazka. Podsumowanie szkolenia

                              ****

ZAPISY:  A. JANKIERSKA 056 6784480 U.G. ŁYSOMICE


Ziemia Gotyku do góry nogami czyli

DOM NA KOMINIE


SIĘGNIJMY PAMIĘCIĄ DO TRADYCJI NASZEGO REGIONU…

1 września w Kamionkach Dużych na długo zapadnie w pamięci w sercach mieszkańców Ziemi Gotyku. Prace przy realizacji programu LEADER+ i bardzo duże zaangażowanie społeczeństwa obudziło w nich oddolną inicjatywę zorganizowania dość nietypowej wystawy.

W tym dniu zorganizowano wystawę zatytułowaną „Sięgnijmy pamięcią do tradycji naszego regionu”.

Pomysł na zorganizowanie wystawy narodził się po wzięciu udziału naszych mieszkańców w wyjazdach szkoleniowych, zwiedzaniu innych regionów, odwiedzinach izb rzemiosła, muzeów etnograficznych. 

Dlatego na początku sierpnia 2007 roku ogłoszono wśród mieszkańców Ziemi Gotyku zbiórkę rekwizytów przedwojennych i powojennych w postaci artykułów gospodarstwa domowego, rzemiosła, zdjęć. Ku zaskoczeniu organizatorów zebrano więcej rekwizytów niż się spodziewano! Pojawiły się cepy, tary, żelazka z duszą, latarnie, stare książki, a nawet motor z 1940 roku! Każdy podekscytowany wystawą przeszukał strychy, stajnie, komórki i stworzono wystawę z prawdziwego zdarzenia jakiej mogą pozazdrościć niejedne muzea! Ponadto aby uatrakcyjnić wystawę obok rekwizytów umieszczono także wieńce dożynkowe wykonane przez wszystkie sołectwa z Gminy Łysomice. Każdy wieniec można było podziwiać z bliska, dowiedzieć się skąd wzięła się inspiracja na wykonanie wieńca.

Od godziny 15:00 do godzin późno wieczornych drzwi

w Centrum Młodzieży w Kamionkach Dużych stały otworem dla wszystkich mieszkańców Ziemi Gotyku. Na wystawę przybyły wszystkie pokolenia począwszy od maluchów poprzez młodzież, osoby dorosłe, a skończywszy na dziadkach i pradziadkach. Dla młodych była to lekcja historii, a dla starszych „podróż w czasie”. Na wystawę przybyło ponad 500 osób!

W tym dniu miały także miejsce DOŻYNKI SOŁECKIE, które uatrakcyjniły dzień wystawy. Po Mszy Świętej, nastąpiło uroczyste rozpoczęcie dożynek zakończone biesiadą do białego rana. Można było degustować tradycyjne potrawy, które wzięły udział w konkursie na znak promocji, a także posłuchać regionalnej muzyki.

Dzięki realizacji programu LEADER+ są możliwe takie działania i jak widać przynoszą dla społeczeństwa wiele dobrego!

Bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie w realizacji wystawy p. A. Kozłowskiemu, Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Kamionki Duże, KGW Kamionki Duże, a także wszystkim osobom, które udostępniły swoje rekwizyty.

         W dniu 31 lipca 2007 odbyło sie kolejne zebranie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w celu uzgdonienia planu organizacji wystawy "Poznajmy tradycję naszego regionu" oraz w sprawie Dożynek, imprezy z serii "Poznajmy swoich sąsiadów" realizowanych w ramach proramu LEADER +. Wszystkie panie zgłosiły chęc pomocy w organizacji tak ważnego święta. Ponad rok istnienia Stowarzyszenia zintegrowało Koła Gospodyń Wiejskich. Kobiety ustaliły termin kolejnego wyjazdu na wycieczkę. Tym razem do Gdańska na 02.10.2007. Zapisy u poszvczególnych pezwodniczących KGW.

autor: A.Jankierska, data: 02.08.2007

AKTYWNE NIE TYLKO Z NAZWY...

        Przymiotnik „aktywny” występujący w nazwie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych okazuje się wyjątkowo adekwatny. Przykładem potwierdzającym tę tezę z pewnością jest wycieczka „Szlakiem Piastowskim”. Wyjazd ten oprócz oczywistych walorów turystycznych, charakteryzował się przekazem ważnych treści patriotycznych. 50-cio osobowa grupa członkiń Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych miała niepowtarzalną okazję podróży w czasie do okresu sprzed 2500 lat, by na przykładzie osady w Biskupinie poznać zwyczaje i życie ludzi z tamtego okresu. Następnie przeniesiono się w czasy Mieszka I, do kolebki naszej państwowości. Wszystkim uczestnikom towarzyszyła świadomość, że są na ziemi po której stąpał i na której przyjął chrzest książę Mieszko I. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. Relikwie św. Wojciecha, Drzwi Gnieźnieńskie wprowadzały w bardzo uroczysty i nadzwyczajny nastrój. Ostatnim przystankiem „podróży w czasie” była współczesność. Kobiety miały okazję zobaczyć „rybę”, czyli bramę skonstruowaną specjalnie z okazji przyjazdu Jana Pawła II na pielgrzymkę do Polski w 1997 roku. Wyjazd „Szlakiem Piastowskim” odbył się 07.07.07. o godz. 07:00. Siódemki w terminie wyjazdu rzeczywiście przyniosły kobietom szczęście. Dzień przed wyjazdem strasznie padał deszcz. Natomiast w dzień wyjazdu świeciło słońce! Dlatego wycieczka promem czy przejazd kolejką wąskotorową sprawił wszystkim uczestniczkom wiele radości. Mieszkanki Ziemi Gotyku długo zapamiętają taką lekcję historii, na której obok zapoznania się ze wspaniałymi walorami przyrodniczymi, zabytkami miały kolejną okazję na lepszą integrację i zaplanowanie kolejnych działań w ramach realizacji programu LEADER +.

autor: A.Jankierska, data: 10.07.2007

ZAPROJEKTUJ SWÓJ OGRÓD- JAK MIESZKAŃCY ZIEMI GOTYKU BĘDĄ DBAĆ O SWOJE WŁOŚCIE.

          Realizacja działań LEADERA + w Gminie Łysomice jest coraz bardziej popularna. Mieszkańcy dopytują się o kolejne szkolenia, imprezy, wyjazdy, ponieważ widzą pozytywne efekty takie jak; poprawa wizerunku wsi, lepsza integracja społeczeństwa.

         Po szkoleniach z dn. 23 i 24 maja, które odbyły się w Papowie Toruńskim z florystyki dotyczącego komponowania i wykonywania stroików kobiety ziemi gotyckiej wyszły z propozycją zorganizowania konferencji nt. „Projektowania swojego ogrodu”. Postanowiły, aby zdobyta wiedza i umiejętności zostały wykorzystane podczas porządkowania swoich ogródków przydomowych, a nawet otworzenia swojej firmy architektury ogrodów.

          Fundacja Ziemie Gotyku LGD umożliwiła, aby 14 czerwca 2007 roku o godz. 15:00 w świetlicy wiejskiej w Zakrzewku rozpoczęła się konferencja z panelem dyskusyjnym nt.

         Konferencję poprowadził pan Mariusz z firmy z siedzibą w Toruniu. Na konferencję w większości przybyły kobiety, które od lat pielęgnują swój ogród i wyczerpały pomysły na jego upiększenie.

         Nowe informacje, nowinki i rozwiązania architektoniczne wzbogaciły uczestników o wiedzę którą z pewnością wykorzystają w niedalekiej przyszłości.

         Co więcej pan Mariusz zaproponował udzielenie indywidualnych konsultacji nt. projektowania ogrodu. Każdy uczestnik szkolenia wyszedł bardzo zadowolony i pełen nowych pomysłów na „swój ogród na Ziemiach Gotyku”.

autor: A.Jankierska, data: 15.06.2007

Impreza     
  "Szlakiem Kopernika"    
została zorganizowana
dnia 2 czerwca 2007 roku   
na terenie parku w Łysomicach

Przebieg imprezy  
   
realizowanej w ramach projektu LEADER+     
  przez FUNDACJĘ Lokalnej Grupy Działania   
,,ZIEMIA GOTYKU”

15.00              Rozpoczęcie uroczystości w parku w Łysomicach

15.15 – 16.00  Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych   
                        w Toruniu „MIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM”.

16.00 – 16.15  Prezentacja spektaklu „O FLISAKU I ŻABKACH” przez dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Filialnej w Papowie Toruńskim.

16.15 – 16.30  Występ chóru Szkoły Podstawowej w Łysomicach  
                        „KTO W TORUNIU MIESZKA”.

  • 16.00     Wyjazd I grupy do Obserwatorium Astronomicznego w 
                  Piwnicach.
  • 17.00     Wyjazd II grupy do Obserwatorium Astronomicznego w 
                  Piwnicach.

15.00 – 17.00  Konkursy dla dzieci i dorosłych: plastyczny, sprawnościowy,   
                         z wiedzy o Toruniu i Mikołaju Koperniku.

17.30 – 18.00  Prezentacje uczestników konkursu muzycznego; 
                        rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród.

19.00 – 20.00  Gwiazda wieczoru - zespół disco-polo TIA MARIA

20.00 -.02.00 „ZABAWA POD GWIAZDAMI”.

ORGANIZATORZY: Urząd Gminy Łysomice i Fundacja LGD "Ziemia Gotyku"

Dodatkowe atrakcje: mini plac zabaw, pokazy straackie: "drabiną w chmury", bigos, prezentacje poduktu lokalnego, punkty informacyjne "Ziemi Gotyku", punkty gastronomiczne, ogródek piwny ...

http://pomorska.pl/apps/pbcs.dll/tngallery?Avis=PO&Dato=20070603&Kategori=GALERIA&Lopenr=603002&Ref=PH



KONKURS
NA NAJBARDZIEJ AKTYWNEGO CZŁONKA SKA

         Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w związku z realizacją programu LEADER + "Aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich" ogłosiło konkurs na najbardziej aktywnego członka SKA. Warunkiem udziału w konkursie jest członkowstwo w stowarzyszeniu oraz wykazanie się najbardziej aktywną i społeczną działalnością podczas realizacji I etapu LEADERA +. Rozstrygnięcie konkursu 29 maja 2007 roku o godzinie 16:00 w Urzędzie Gminy Łysomice w pokoju nr 3. Posimy o złożenie danych wytypowanych osób z poszczególnych KGW.

                                                                               Z poważaniem

                                                                        Prezes Stowarzyszenia
                                                                           Kobiet Aktywnych
                                                                             Beata Rafińska

autor: A.Jankierska, data: 09.05.2007

SZKOLENIE Z FLORYSTYKI

         Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na szkolenie z florystyki (wykonywanie bukietów, stroików, ozdabianie stołów do cateringu), które odbędzie się w dniach 22-23.05.2007 r. w godzinach 16:00-20:00 w świetlicy wiejskiej w Papowie Toruńskim.

          Szkolenie jest bezpłatne. Materiał szkoleniowy zapewnia Fundacja LGD Ziemia Gotyku.

         Liczba miejsc ogramiczona. Zapisy u A.Jankierskiej do dnia 17.05.2007 r. w Urzędzie Gminy Łysomice, pokój nr 3 lub pod nr tel. 056 678 32 22 w. 30 lub 056 678 35 05 w. 30 lub 056 678 33 95 w. 30

autor: A.Jankierska, data: 15.05.2007

ZEBRANIE S.K.A.

        W dniu 08.05.2007 r. miało miejsce zebranie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Podczas zebrania podsumowano działalność "Aktywizacji KGW" w ramach realizacji programu LEADER + wszyscy zgodnie stwierdzili, że dzięki fundacji LGD Ziemia Gotzku wzrosło zaangażowanie społeczeństwa w życie swojej wsi, gminy, całego obszaru Ziemi Gotyku. Uchwalono konkurs na najbardziej aktywną osobe SKA, stworzono kalendarz imprez na terenie gminy Lysomice, a także w ramach integracji miedzysołeckiej zaplanowano wzjazd do Biskupina w dniu 07.07.2007 r. (zapisz u A.Jankierskiej).

autor: A.Jankierska, data: 15.05.2007

Lokalna Marka Papowa Toruńskiego

        KGW Papowo Toruńskie w dniu 21.04.2007 zorganizowało Zabawę Wiejską. Zabawa skupiała się przede wszystkim na regionalnym charakterze imprezy tzn. dzieci przedstawiły zarys historyczny swojego regionu, a dorośli przygotowali potrawy tradycyjne. Była to impreza zamknięta za okazaniem zaproszeń. Zaproszone zostały osoby, które były zainteresowane w udziale „Konkursu na markę Lokalną Ziemi Gotyku”.

PLAN IMPREZY

  1. 19.00 Rozpoczęcie i powitanie gości
  2. 20.00 Poczęstunek gości oraz występ zaproszonych muzyków
  3. 21.00 Degustacja posiłków
  4. 23.00 Konkurs na najciekawszą parę taneczną
  5. 01.00 Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy produkt lokalny
  6. 03.00 Zakończenie Zabawy Wiejskiej.
autor: A.Jankierska, data: 23.04.2007

KOKA

Koło Kobiet Aktywnych w Łysomicach

        28 marca i 4 kwietnia 2007 roku o godz.17.00. w świetlicy wiejskiej przy
ul. Sadowej 1 wszystkie członkinie koła oraz chętne Panie wzięły udział w spotkaniu, na którym wykonywały stroiki wielkanocne.

Odbył się również konkurs na BABKĘ WIELKANOCNĄ wraz z przepisem pieczenia. Przeprowadzenie konkursU możliwe było dzięki dofinansowaniu programu LEADER +.

autor: A.Jankierska, data: 23.04.2007

WYJAZD PRZYSIEK

         W związku z realizacją programu LEADER + działanie 1.12. Aktywizacja KGW w dniu 30.03.2007r. miał miejsce wyjazd Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych na konferencję do Przysieka nt. „Z ekologią na codzień”. Podczas konferencji kobiety mogły nie tylko wysłuchać wykładu nt. zdrowego odżywiania się, ale także przystąpić do bezpłatnego badania onkologicznego, zakupić zdrową żywność i stroiki wielkanocne. Co więcej wystawa wielkanocna zainspirowała kobiety do przeprowadzenia warsztatów rękodzielnictwa, na których wykonały podobne stroiki.

autor: A.Jankierska, data: 17.04.2007

POKAZ DEKORACJI ŚWIĄTECZNYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE „SOWA” W ZAKRZEWKU

        Dnia 28.03.2007 roku odbyło się spotkanie najbardziej zaangażowanych w życie społeczne mieszkańców wsi Zakrzewko i Tylice.

        Mieszkanki Zakrzewia wraz ze Stowarzyszeniem „SOWA” postanowiły przeszkolić się w zakresie wykonywania stroików wielkanocnych i palm. Stowarzyszenie „SOWA” ma bardzo duże doświadczenie i umiejętności w wykonywaniu stroików, bukietów, wiązanek. W myśl idei LEADERA dotyczącego partnerstwa i wspólnego działania mieszkańcy obydwu wsi postanowiły zapoznać się i zintegrować poprzez wspólne działanie.

Kobiety z Zakrzewia po odbytym szkoleniu zdobyły kolejna umiejętność.

KONFERENCJA - MARKA LOKALNA

        Dnia 24.03.2007 roku w Kamionkach Dużych odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację „Ziemia Gotyku”, której celem było pokazanie potencjału regionu oraz zachęcenie mieszkańców do włączenia się w budowanie marki lokalnej.

        Pięknie przygotowana świetlica wiejska pomieściła ponad 120 osób, które uczestniczyły w wykładach na temat: „Budowanie Marki Lokalnej narzędziem ożywienia gospodarczego terenów wiejskich”. Wykłady prowadzili specjaliści z lokalnych grup działania tj. Naszyjnik Północy, Dolna Wisła, Bory Tucholskie. Przedstawiciele LGD zaprezentowali i opowiadali o swoich dotychczasowych osiągnięciach w promowaniu i budowaniu marki lokalnej. Marki, pod szyldem której są sprzedawane produkty lokalne. Konferencjerzy mówili o metodach marketingowych w strategii promocyjnej, o korzyściach finansowych jakie przynosi sprzedaż produktów lokalnych, o drodze jaką przebyli aby w ogóle zaistnieć jako Lokalna Grupa Działania. Wykłady były bardzo interesujące szczególnie podczas prezentacji w PowerPoincie ciekawych zdjęć z wydarzeń poszczególnych LGD.

        Konferencja cieszyła się dużą frekwencją. Zostały zaproszone osoby z „ukrytymi talentami” (tj. rzeźbiarze, malarze, producenci np. miodu czy nalewek, Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie stowarzyszeń, właściciele małych i średnich przedsiębiorstw).

        Podczas konferencji uczestnicy byli przekonywani i zachęcani do ujawnienia swoich produktów i udział w „Konkursie na Markę Lokalną”, a tym samym do zwiększenia produkcji i sprzedaży towaru.

        Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli z władz samorządowych. Pojawili się liderzy naszego powiatu, którym zależy na promocji terenów Ziemii Gotyku. Był m.in. dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego: Bartosz Szymański, Wójt Gminy Chełmża: Jacek Czarnecki, Wójt Gminy Łysomice: Jarosław Bukowski. Zapewnili oni wszystkim zainteresowanym aktywną współpracę. Chcą powiększyć wachlarz możliwości
w stworzeniu produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych.

        Czterogodzinna debata zakończyła się degustacją lokalnych produktów przygotowanych przez miejscowe KGW głównie z Kamionek Dużych, a także
z Turzna, Wytrębowic, Kamionek Małych, Papowa Toruńskiego, Tylic. Wśród potraw znalazły się: pasztet z królika, domowy tort bezowy, żeberka w sosie własnym, flaki z Turzna, wino z ryżu, nalewki z miodu.

        Kamionkowska sala oprócz szwedzkiego stołu z poczęstunkiem przygotowała również „wystawkę”. Rząd stołów obfitował w najróżniejsze artykuły. Można było dokonać zakupu stroików wielkanocnych wykonanych przez panie ze stowarzyszeń. Były przepięknie ręcznie wykonane koszyczki, palmy, wianuszki,
a nawet baranki wielkanocne. Nie zabrakło haftowanych obrusów i serwetek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się miody z pasieki pana Bukowskiego, który oprócz artykułów spożywczych oferował leczniczą maść.

        Konferencja jest początkiem utworzenia Produktu Lokalnego Ziemi Gotyku. Gorąco zachęcamy i serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w budowaniu Marki Lokalnej. Na stronie internetowej Ziemi Gotyku (WWW.ziemiagotyku.com <http://WWW.ziemiagotyku.com>) są informacje dotyczące szczegółów ‘’Konkursu na Produkt Lokalny’’

autor: A.Jankierska, data: 17.04.2007

ŚWIĘTO KOBIET AKTYWNYCH PO RAZ DRUGI

W NASZEJ GMINIE (8 marca 2007)        

Poczęstunek, konkursy, życzenia, kwiaty to wszystko miało miejsce podczas świętowania Dnia Kobiet, który wpisał się w „kalendarz imprez” w Gminie Łysomice. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „zaraziło” niemal wszystkie sołectwa do celebrowania tego święta. Tak też w Turznie, w Kamionkach Dużych i Wytrębowicach w świetlicach wiejskich zebrały się kobiety i wspólnie biesiadowały.

W uroczystości w Turznie przy suto zastawionych stołach zasiadło blisko 60 pań. Z tej okazji dzieci z Gminnej Biblioteki Publicznej w Turznie przygotowały pokazy artystyczne. Panie zmagały się także w konkursach, rozwiązując rebusy oraz prezentując swoje pokazy wokalne.

 W Kamionkach Dużych śpiewu było co nie miara. Dzięki Natalii Szefler blisko 50 pań śpiewało specjalnie ułożoną piosenkę na tę okazję. Nie zabrakło degustacji „lokalnych” przetworów gospodyń.

W Wytrębowicach natomiast wspaniałą niespodziankę sprawił duet dwóch akordeonistów, którzy swoją muzyką i śpiewem umilali czas około 50 zaproszonym gościom.

Uroczystości dofinansowane były przez Fundację „Ziemia Gotyku”, wójta, radnych, radę sołecką, ale tak naprawdę nie odbyłyby się, gdyby nie wspaniałe zaangażowanie wszystkich kobiet, które spisały się na medal w przygotowaniu sal i poczęstunku.

autor: A.Jankierska, data: 22.03.2007

Przybieżeli do Betlejem…

Dnia 14.01.2007 roku Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych zorganizowało „ I Koncert Kolęd”, który odbył się na terenie gminy Łysomice. Pomysł członkiń stowarzyszenia był odpowiedzią dla społeczeństwa na deficyt tego typu wydarzeń.

Stowarzyszenie poprzez koncert wzbogaciło kalendarz wydarzeń artystycznych w gminie. Koncert odbył się w kaplicy w Lulkowie i w dwóch kościołach w Gostkowie i Papowie Toruńskim.

Kolędy śpiewały dzieci i młodzież ze wszystkich szkół gminy. W sumie w koncercie wzięło udział około 50 dzieci.

Dzieci zostały przygotowane przez nauczycielki, za co w imieniu całego stowarzyszenia bardzo dziękujemy.  Jednocześnie chcemy podziękować Gminnemu Zakładowi Komunalnemu w Gostkowie za przewóz dzieci, oraz opiekunkom świetlicy w Lulkowie za przygotowanie poczęstunku dla naszych małych śpiewaków.

Wszyscy parafianie byli bardzo mile zaskoczeni wystąpieniem swoich dzieci. Wspaniała akustyka jaką zapewniły średniowieczne mury kościołów wprowadziły wyjątkową atmosferę.

WIGILIA

Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych obchodziło swoją pierwszą Wigilię. Gospodarzem całej uroczystości było Koło Gospodyń Wiejskich z Kamionek Dużych.

W dn. 16.12.2006 roku. o godz. 15.00 zebrało się prawie 70 osób, aby podzielić się opłatkiem oraz skosztować potrawy wigilijne przygotowane przez panie. 

Na pięknie ozdobionym i zastawionym stole nie zabrakło ryb, barszczu, makaronu z makiem, czy sałatek.

Paliły się świeczki w ręcznie wykonanych stroikach. Uroczystość otworzyła prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Pani B. Rafińska.

Podziękowała wszystkim zebranym Kołom Gospodyń za liczne przybycie oraz przygotowanie wspaniałych potraw. Kolacja rozpoczęła się od podzielenia się opłatkiem.

Wszystkie gospodynie z Wytrębowic, Papowa Toruńskiego, Łysomic, Turzna, Kamionek Dużych i Małych miały okazje złożyć sobie życzenia w bożonarodzeniowej atmosferze.

Wśród gości znalazły się nie tylko członkinie Kół Gospodyń Wiejskich ale także wójt mgr inż. J. Bukowski, radni, sołtysi, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kamionki Duże.

Po kolacji nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną ogłoszony wśród wszystkich szkół z gminy Łysomice.

Wśród jury znalazł się wójt oraz każda po jednym przedstawicielu z Koła Gospodyń z każdej wsi.

Najładniejsze prace są zamieszczone w gablotce obok. Pozostałe karty zostały sprzedane, a dochód przeznaczony na słodycze dla dzieci. Każdy z gości był zadowolony i chce kontynuować tradycję.

DZIEŃ KOBIET

8 marca 2006 roku z okazji Dnia Kobiet odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Spotkanie miało miejsce w Łysomicach w karczmie „Siwy Dym” na ul. Gdańskiej.

Kobiety ze Stowarzyszenia postanowiły uczcić „swój dzień” biesiadując przy wspólnym stole w eleganckiej restauracji. Umożliwił im to Pan P. Pedrycz – właściciel karczmy, który zaproponował kobietom ze stowarzyszenia bezpłatne udostępnienie sali, naczynia, kawę i herbatę. Ten Dzień był dla wszystkich wyjątkowy. Wśród przybyłych na tę uroczystość znalazła się pani wice wójt   B. Cieplińska. Miła atmosfera i pierwsze kroki w integracji kobiet z całej gminy sprawiły, że został wpisany w tradycję S.K.A.

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Remont świetlicy i budow amfiteatru w Wytrębowicach
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń