Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść


I zawitał do Ostaszewa Św. Mikołaj…

W sobotę 6 grudnia świetlica wiejska w Ostaszewie zatętniła śmiechem dzieci. Tego dnia w świetlicy prawie setka dzieci bawiła się z animatorkami – mikołajkową Pipi Langstrump oraz misiem, który przybył specjalnie na spotkanie z dziećmi z Ostaszewa, chociaż miał już 99 lat.  Po powitaniu przez p. Sołtys Marzenę Lewandowską, Pipi zajęła się rozruszniem nie tylko maluszków, ale także i starszych dzieci.

Nie zabrakło konkursów w rytmie starego przeboju „Kaczuszki”, tanecznych węży, tańców z balonami. Dzieci mogły się także nauczyć wykonywania miecza i pieska z balonów, brały udział w zabawach z chustą Klanzy czy w konkursach na szybkość. Pipi co chwilę nagradzała dzieci licznymi nagrodami ufundowanymi przez Radę Sołecką oraz sponsora.

Panie z KGW ALEBABKI w czerwonych mikołajkowych czapkach dbały o to, aby każde dziecko kosztowało słodyczy i miało czym ugasić pragnienie po wyczerpujących zabawach.

I w końcu nadszedł  wyczekiwany przez dzieci moment, a także powód dla którego przyszły na tę świetną zabawę – do świetlicy przybył Mikołaj z workiem prezentów! Każdy chciał znaleźć się jak najszybciej koło Mikołaja. Nasz Gość obdarował dzieci paczkami ze słodyczami oraz drobnymi upominkami. W czasie rozdawania prezentów nasze spotkanie zaszczycił Wójt Gminy Łysomice, pan Piotr Kowal, który złożył dzieciom i dorosłym świąteczne życzenia. Już wcześniej Pan Wójt przekazał dla dzieci czekolady, które znalazły się w paczkach. Kiedy końca dobiegło rozdawanie paczek Mikołaj pożegnał nas obiecując, że wróci za rok. Mimo, że prezenty zostały rozdane, zabawa wcale się nie skończyła, a najwytrwalsi brali jeszcze udział w tanecznych konkursach.

Pozostaje mieć nadzieję, że za rok też będzie kolorowo, zabawnie i wesoło w Mikołajki.

Organizatorzy Mikołajek KGW ALEBABKI, p. Sołtys i Radna Marzena Lewandowska oraz Biblioteka Publiczna w Ostaszewie serdecznie dziękują za finansowe wsparcie Radzie Sołeckiej Ostaszewa, Gminie Łysomice oraz Państwu Namowicz.

M.Wicherek
Fot. S. Wicherek


K   O  N  K  U  R  S Y
Ś  W  I  Ą  T  E  C  Z  N  E

W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, Urząd Gminy organizuje kilka ciekawych konkursów. Dla dzieci ze szkół podstawowych ogłaszamy konkurs na „Świąteczną Kartkę”. Dla mieszkańców gminy konkurs na „Tradycyjną Potrawę Wigilijną – Pierogi”. Zachęcamy gorąco do udziału, poniżej publikujemy szczegółowe regulaminy.


Projekt zatytułowany „Wsparcie opieki nad zabytkami województwa kujawsko-pomorskiego w 2014 roku” realizowany jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie we współpracy z 93 partnerami z terenu całego województwa kujawsko-pomorskiego. Celem głównym Projektu jest ochrona i zachowanie obiektów zabytkowych województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt obejmuje prace budowlane oraz konserwatorsko-restauratorskie, dotyczące 97 przedsięwzięć prowadzonych przy zabytkach. Obecnie są prowadzone prace we wszystkich obiektach, a zakończone one będą do końca 2014 r.

Całkowita wartość Projektu wynosi 8.914.972,46 zł. Projekt będzie finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dotacji budżetu województwa kujawsko-pomorskiego oraz własnych środków partnerów.

W ramach działań promocyjnych projektu zaplanowano realizację koncertów w zabytkowych obiektach uczestniczących w projekcie. Będą to koncerty muzyki świeckiej jak i sakralnej, od średniowiecza do XIX wieku, wykonywanej przez profesjonalne zespoły instrumentalne, wokalno-instrumentalne oraz wokalne. Koncerty odbywają się w piątki, soboty, niedziele oraz dni świąteczne.

Serdecznie zapraszamy! Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

DATA: niedziela 30.11.2014 r. GODZINA: 12:15
MIEJSCE: Świerczynki, Parafia pw. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
WYKONAWCY: Copernicus Brass

Jacek Wieczorek /I trąbka/
Łukasz Ignac /II trąbka/
Robert Józefowicz /waltornia/
Grzegorz Radziejewski /puzon/

W programie m.in.:
G. Haendel, J.S.Bach, H. Purcell, J.Brahms, J. Pachelbel, F. Gossec,
L. van Beethoven, E. Grieg, W. A. Mozart, F. Schubert.

prowadzenie: Aneta Derkowska


 


 


Relacja z wycieczki „Tu zaczęła się Polska - Szlak Piastowski”

Relacja z wycieczki Szlakiem Piastowskim. W ostatnią sobotę września odbyliśmy kolejną wycieczkę z grupą mieszkańców gminy Łysomice. Trasa: Gniezno, Lednica, Ostrów Lednicki, Biskupin, Żnin oraz Inowrocław. Napięty program nie pozwolił na próżnowanie, a wręcz dopingował do pełnej dyscypliny!

Zwiedzanie zaczęliśmy od kolebki Piastów - Gniezna. Pierwszym zwiedzanym obiektem było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć ciekawie nagrania w wersji 3D, które bardzo obrazowo przedstawiały historię naszych przodków. Następnie udaliśmy się do Katedry, której pierwsze ślady powstania datuje się na lata, 977 czyli okres Mieszka I. Katedra Gnieźnieńska stanowi sanktuarium Świętego Wojciecha. W murach świątyni znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie z roku 1100. Przedstawiają w 18 kwaterach męczeńskie życie Św. Wojciecha. W podziemnej części Bazyliki znajdują się wykopaliska archeologiczne. Są tam również szczątki 5 prymasów Polski i 45 biskupów. Osoby o dobrej kondycji fizycznej pokonały blisko 240 stopni, aby móc podziwiać panoramę Gniezna z wieży widokowej. Na gnieźnieńskim  Rynku nasza grupa nieco odsapnęła spożywając obiadek z miejscową specjalnością – kotletem „GNIEZNO”.

Kolejnym punktem na naszej trasie był Ostrów Lednicki. To wyspa na jeziorze Lednickim, na którą przeprawiliśmy się promem. Na wyspie zobaczyliśmy pozostałości najstarszego grodu w Polsce. Zespołu kościoła i cmentarza. Miejsca początków wielkiej historii, początków polskości. Okres panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Następnie udaliśmy się do Bramy Trzeciego Tysiąclecia na polach lednickich, gdzie przeszliśmy przez symboliczną bramę w kształcie ryby. W tym miejscu odbywają się corocznie Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży.

W Biskupinie odbyliśmy podróż w czasie. Ta zrekonstruowana prehistoryczna osada pozwoliła przenieść się w odległą przeszłość do glinianych naczyń i tkanych strojów.

Ponieważ wszyscy uczestnicy wycieczki mieli wiele sił, postanowiliśmy dokonać natychmiastowego skoku w XXI wiek i skorzystaliśmy z dobrodziejstw cukierniczych w jednych z eleganckich kawiarenek z urokliwym Żninie.

Pogoda dopisywała, jesienny ciepły wieczór nastroił nas na spacer pod Tężniami w Inowrocławiu. Przepiękna iluminacja świetlna wzbudziła ogólny zachwyt.

Było to kolejne bardzo miłe, sympatyczne spotkanie mieszkańców gminy na wyjeździe edukacyjno-integracyjnym. W planach wyjście na koncert ! Zapraszamy !

« poprzednia strona    następna strona »

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Remont świetlicy i budow amfiteatru w Wytrębowicach
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń