Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść

Jesteś tutaj: 

 

Doceńmy sołtysów - zgłosiłeś już swojego do plebiscytu "Gazety Pomorskiej"

Do 3 października można zgłaszać kandydatury sołtysów i gospodarzy.
Laureatów nagrodzimy podczas Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej".

- Już sam fakt, że ktoś zgłosił moją kandydaturę, jest wyróżnieniem - mówi Marzena Lewandowska, sołtys z Ostaszewa Toruńskiego. - Bo to znaczy, że zauważono i doceniono moją pracę.

Na pierwszym zebraniu

Marzena Lewandowska "stery" w Ostaszewie Toruńskim przejęła w październiku 2011 roku. - Wtedy pierwszy raz poszłam na zebranie, bo od niedawna byłam mieszkanką wsi - wspomina z uśmiechem. - Byłam zaskoczona wynikiem wyborów.

Pani Marzena szybko udowodniła, że jest świetnym sołtysem i że dotrzymuje słowa. Obiecała stronę internetową sołectwa i takowa powstała (www.solectwoostaszewo.republika.pl), wspólnie z mieszkańcami walczyła o przedszkole i udało się je utrzymać przez kilka lat (dopóki nie brakowało dzieci). Na remont świetlicy w Ostaszewie udało się pozyskać pieniądze z budżetu gminy (130 tys. zł).
Pani sołtys była też inicjatorką stworzenia facebookowego profilu sołectwa. A także z jej inicjatywy powstało Koło Gospodyń Wiejskich "Alebabki", największe w gm. Łysomice.

Grabowiec pięknieje

Kolejną kandydatką jest Danuta Wojciechowska, która sołectwem Grabowiec w gm. Lubicz kieruje od 18 kwietnia 2011 r. Za najważniejsze osiągniecie uważa prowadzenie zajęć w świetlicy środowiskowej dla dzieci w wieku 3-10 lat. Można z nich korzystać od 3 lat, przez około 5 m-cy w roku. - Wcześniej różne zajęcia, takie jak np.: nauka gotowania, tańca, wyjazdy integracyjne, organizowaliśmy dla młodzieży, a od kilku lat także dla młodszych dzieci - mówi Danuta Wojciechowska.

Zresztą, zarówno młodsi jak i starsi, nie powinni nudzić się w swojej wsi, bo w ostatnich latach zrealizowano w niej 5 inwestycji służących wielu mieszkańcom. Zainstalowano bramki do gry w piłkę nożną, postawiono piłkochwyty, posiano murawę na boisku, zamontowano kosze do koszykówki.
Z pomocą sponsora w Grabowcu stanęła tablica informacyjna. Jest na niej plan miejscowości i krótka historia. Sołectwo liczące ok. 800 mieszkańców, ma też swój profil na Facebooku.

Pani sołtys z wykształcenia jest ekonomistką i ta wiedza bardzo przydaje się przy rozdzieleniu środków z funduszu sołeckiego. - A wydatki trzeba zaplanować z rocznym wyprzedzeniem - dodaje Danuta Wojciechowska. Planów ma wiele. Niektórych jeszcze nie udało się zrealizować, ale nie zamierza się poddać. Wierzy, że wspólnie z mieszkańcami wywalczy oświetlenie przy ścieżce rowerowej i powstanie przejście dla pieszych niedaleko kościoła. - Na pomoc władz gminy możemy liczyć, ale z zarządem drogi wojewódzkiej - przebiegającej przez Grabowiec - trudno się porozumieć - dodaje. - Wierzę, że i ten problem rozwiążemy.

Więcej na zgłoszenia

Na prośbę Czytelników do 3 października przedłużyliśmy czas na zgłoszenia kandydatów do konkursu "Nasz Sołtys 2014". Przypominamy, że konkurs prowadzony jest w dwóch częściach: plebiscyt SMS-owy ("Nasz Sołtys 2014 - Najpopularniejszy Sołtys Województwa Kujawsko-Pomorskiego") i ocena merytoryczna kandydatów przeprowadzona przez kapitułę konkursu ("Sołtys Roku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014").

Na kandydatów czeka ankieta (na www.pomorska.pl). Osoby, które nie dostarczą wypełnionej ankiety nie będą podlegały ocenie merytorycznej i wezmą udział tylko w pierwszej części. Zatem powalczą wyłącznie o tytuł "Nasz Sołtys 2014 - Najpopularniejszy Sołtys Województwa Kujawsko-Pomorskiego". Zachęcamy do wypełnienia ankiety, a jeśli macie Państwo z tym problem, pomoc uzyskacie w naszej redakcji (dzwońcie do Alicji Żakowskiej, tel. 52 326 3 244).

Ocenimy gospodarzy

Z kolei rolników ocenimy w kategoriach: Rolnik Roku w/g czytelników "Gazety Pomorskiej"; Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku według kapituły; Agroprzedsiębiorcy Roku - Grupa Producencka w/g kapituły plebiscytu.

Kandydatów mogą zgłaszać (także do 3 października) związki i organizacje branżowe rolników, dziennikarze, czytelnicy, internauci, instytucje, samorządy lokalne oraz sami kandydaci. Zgłoszenia należy przesyłać do redakcji ("Gazeta Pomorska" ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz) na kuponach zgłoszeniowych (nie służą do głosowania!) Propozycje dot. kandydatów, można przesłać e-mailem: rolnik@pomorska.pl. Głosowanie SMS-owe rozpocznie się 6 października.

Rolnicy z ministrami

Laureatów nagrodzimy podczas Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej", które odbędzie się 25 października w Copernicus Hotel w Toruniu.

Dla rolników przygotowaliśmy kilka paneli szkoleniowych dotyczących bardzo ważnych tematów. Będzie też panel dyskusyjny z udziałem m.in. obecnego ministra rolnictwa oraz byłych szefów resortu. Szczegóły na www.pomorska.pl/nowoczesnawies.


 

Samorządowy Menedżer Regionu w VIII rankingu „Filary Polskiej Gospodarki”

16 maja 2013 r.- Gdynia.

    Wójt Piotr  Kowal otrzymał wyróżnienie jako Samorządowy Menedżer Regionu w 8. edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki. Został wskazany na wyróżnionego dzięki głosom innych gmin. W rankingu uhonorowano również firmy naszego województwa.

Filary Polskiej Gospodarki to ranking przygotowany przez redakcję dziennika „Puls Biznesu” i firmę badawczą Millward Brown SMG/KRC. Jego celem jest wyłonienie firm i samorządów, których działalność ma szczególnie pozytywny wpływ na rozwój regionu. Istotną cechą rankingu jest fakt, że zwycięzców wskazują lokalne władze.

 Agencja badawcza zwraca się do gmin w Polsce z prośbą o wskazanie samorządów, o których można powiedzieć, że są liderami w regionie.

Samorządowcy spośród gmin w danym województwie wybierają jednego – w ich ocenie - lidera w regionie. Dokonując wyboru nie mogą wskazać własnej gminy. W drugim kroku respondenci proszeni są o wskazanie samorządów gminnych z ich województwa, które są liderem pod względem takich kryteriów jak:

a. zarządzanie edukacją

b. pozyskiwanie funduszy unijnych

c. inwestowanie w ochronę środowiska (kanalizacja, utrzymanie czystości)

d. efektywne budowanie aktywności społecznej

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria samorządy gminne w poszczególnych województwach wyłaniają spośród siebie gminy - liderów w województwie, w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie.

Dodatkowo przedstawiciele samorządów gminnych dokonują oceny własnych planów inwestycyjnych określając charakter potrzeb w tym zakresie oraz możliwości i wyzwania związane z finansowaniem inwestycji. Ocenie podlegają takie obszary jak: budowa kanalizacji sanitarnej, budowa kanalizacji opadowej, dróg, chodników i mostów, budowa i modernizacja obiektów edukacyjnych i infrastruktury dziecięcej. Brane są pod uwagę również budowa i modernizacja obiektów sportowo – rekreacyjnych, informatyzacja gminy, potrzeby w zakresie budowy lub rozwój systemu zagospodarowania odpadów, czy też budownictwa komunalnego.

 Samorządy terytorialne, jako organy władzy znajdujące się zarówno najbliżej przedsiębiorców, jak i społeczności, swoimi głosami zdecydowały o wyborze zwycięzców plebiscytu w poszczególnych województwach. Efektem ich ocen jest ogólnopolski ranking Filary Polskiej Gospodarki.

Ranking Filary Polskiej Gospodarki wyróżnia również stabilne i znacząco wpływające na rozwój regionu firmy. Przedsiębiorstwa te są ważnymi pracodawcami, wspierającymi i promującymi zatrudnienie, angażującymi się na rzecz rozwoju społeczności lokalnych.

  • Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA
  • Apator SA  w Ostaszewie
  • Cereal Partners Poland Toruń-Pacific Sp. z o.o.

Tytuł Samorządowego Menedżera Regionu otrzymało łącznie 10 gmin z województwa kujawsko – pomorskiego: Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław, Świecie, Brodnica, Kowalewo Pomorskie, Solec Kujawski, Osielsko, .

« poprzednia strona    następna strona »

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Podpisanie umowy na Projekt Solarny
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń