Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść


Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sądzie w marcu 2009r.
 
Do Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Gostkowo wybrano:

1.   prezesa -  Teresa Przybyszewska

2.   zastępca prezesa – Franciszek Jarkiewicz

3.   zastępca prezesa – Łukasz Wrzesiński

4.   skarbnika – Anna Kluska

5.   sekretarza – Lidia Zwierowicz 


 Gostkowo, dnia 24.02.2010 r.

 „Pożyteczne Wakacje na bis”
 
Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Gostkowo napisało projekt i pozyskało dotację w kwocie 3.000 zł z Fundacji Wspomagania Wsi z Warszawy, na zorganizowanie „Pożytecznych Wakacji” dla dzieci i młodzieży w 2009 roku, w ramach ogłoszonego przez Fundację konkursu pod hasłem : „Nasza wieś najpiękniejsza”. To już drugie takie „Pożyteczne wakacje” w Gostkowie. Pierwsze odbyły się w 2008 roku, organizowane przez OSP Gostkowo, przy współudziale naszego Stowarzyszenia, a drugie w 2009 roku organizowane przez nasze Stowarzyszenie. Projekt był realizowany przez 10 dni roboczych w dniach od 03.08. do 14.08.2009 roku, z udziałem dzieci i młodzieży, który obejmował część edukacyjną i część rozrywkową.

W części edukacyjnej wykonano następujące prace:
       1) Na Folzągu przy kapliczce – pomalowano płotek, uporządkowano teren wokół kapliczki, posadzono rośliny ozdobne(cyprysiki, tawuły).
       2) Na Folzągu przy przystanku autobusowym – zrobiono klomb i rabatkę , posadzono rośliny, posprzątano przystanek.
       3) W Gostkowie przy remizie OSP – zrobiono dwa klomby, posadzono kwiaty i inne rośliny, posadzono drzewka ozdobne- szczepione.
       4) W Gostkowie przy placu zabaw – uporządkowano teren, posadzono drzewa.
       5) W Gostkowie przed świetlicą – posadzono drzewka i krzewy ozdobne.
       6) W Gostkowie przy przystanku autobusowym - zrobiono klomb i posadzono rośliny, wyzbierano śmieci, posprzątano przystanek, wycięto rozrośnięte stare bzy, naprawiono i pomalowano ławkę.

Natomiast w części rozrywkowej zorganizowano :
1)      Zabawę w chowanego i podchody.
2)      Mecz piłki nożnej.
3)      Rysowanie węglem architektury Gostkowa i Folząga (wyróżnienie otrzymał Grzesiu Zając za najładniejszą pracę Kapliczki Matki Boskiej na Folzągu).
4)      Pieczenie kiełbasek na grillu i przy ognisku.
5)      Codzienny poczęstunek napojami i słodyczami (ciastka, cukierki).

Na zakończenie wręczono wszystkim uczestnikom dyplomy z nagrodami i rozdano broszury na temat historii Gostkowa i Folząga, sięgającej III wieku naszej ery do lat współczesnych w/g materiału źródłowego z książki Marka Pawłowskiego pt. „Gmina Łysomice od pradziejów do współczesności”. Ostatnie spotkanie zakończeniowe odbyło się przy ognisku, na które był zaproszony Wójt Gminy p. Piotr Kowal i Przewodniczący Rady Gminy p. Jan Kalinowski. Pan Wójt przybył na zakończenie ze słodkim podarunkiem dla każdego uczestnika, co sprawiło wszystkim miłą niespodziankę.

            „Pożyteczne wakacje” odbywały się pod okiem stałych opiekunów. Stałymi opiekunami były dwie osoby : pani Lidia Zwierowicz – sekretarz Stowarzyszenia i jednocześnie osoba odpowiedzialna za projekt oraz moja skromna osoba, czyli prezes Stowarzyszenia Teresa Przybyszewska. W pracach z uczestnikami pomagali nam, również zaangażowani społecznie mieszkańcy Gostkowa:
- strażacy z OSP Gostkowa – p. Marian Błaszkiewicz i p. Łukasz Zdrojewski,
- przewodniczący Rady Sołeckiej – p. Jerzy Buławski,
- członkowie Stowarzyszenia – p. Bogusława Szuman, p. Anna Wróblewska, p. Piotr   Przybyszewski, p. Krzysztof Zwierowicz.
- mieszkańcy Folząga – p. Adam Auguściński, p. Jacek Zając.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w pracach projektu, a tym samym dały dobry przykład dzieciom i młodzieży, że należy dbać, upiększać i rozwijać środowisko, w którym mieszkamy, czyli naszą wioskę, naszą małą ojczyznę. Dziękuję też bardzo serdecznie panu Janowi Politowi z Lulkowa – właścicielowi tartaku, za podarowanie kory do obsypania drzewek i innych roślin. Dziękuję również uczestnikom – dzieciom i młodzieży, że tak chętnie przychodzili na spotkania w „Pożytecznych Wakacjach” i tak chętnie wykonywali wszelkie prace.
Przy wspólnej pracy dzieci, młodzieży i dorosłych powstała swoista integracja pokoleń. Dzięki tej pracy posadzono ponad 100 różnych roślin (w poprzednich „Pożytecznych Wakacjach” też posadzono ponad 100 roślin), w tym kwiaty, krzewy ozdobne, drzewa szczepione i drzewa parkowe takie jak : miłorząb japoński, metasekwoja chińska, buki, klony czerwone, katalpa (surmia), judaszowiec, świerki, różne jodły, dęby, modrzew, jarzęby, sosny, tulipanowiec, berberysy, kosodrzewina. Ta różnorodność i wielość drzew i innych roślin na pewno w przyszłości, jak rośliny się rozrosną, da piękny efekt, a mieszkańcom pozwoli poznać drzewa, które po raz pierwszy w Gostkowie zostały posadzone, jako rzadkie okazy, co też przyczyni się do wzbogacenia naszego gostkowskiego krajobrazu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Rada Sołecka Gostkowa dołożyła się do projektu w wysokości 855 zł, a także dołożyli się mieszkańcy w wysokości 558 zł. Poprzez „Pożyteczne Wakacje” zrobiono kawał dobrej roboty : uporządkowano tereny, posadzono rośliny, o czym już wyżej pisałam, czyli upiększono wioskę, a przy tym była też świetna zabawa i rozrywka, gdzie można powiedzieć, że przyjemne z pożytecznym zostało spełnione, w dodatku dla pożytku publicznego. Na podkreślenie zasługuje jeszcze jeden fakt, że pani Lidia Zwierowicz robiła zdjęcia podczas przebiegu zajęć i stworzyła dosyć obszerną dokumentację fotograficzną. Wszystkie zdjęcia zostały przegrane na dyskietki, płyty i rozdane uczestnikom na pamiątkę. Mam nadzieję, że jeszcze nie jedna inicjatywa społeczna zostanie zorganizowana przez nasze Stowarzyszenie.

Prezes Stowarzyszenia
Teresa Przybyszewska

 

Pożyteczne Wakacje 2008r.

Pożyteczne Wakacje 2009r.

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Przebudowa ulicy Leśnej w Papowie Toruńskim – Osieki
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń