Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść

Jesteś tutaj: 

Barbarka - Miejsce Pamięci Narodowej 

Między 17 a 19 października 1939 r. w Toruniu i okolicznych miejscowościach w ciągu trzech dni aresztowano 1000-1200 osób. Zostali oni osadzeni w Forcie VII, pod dozorem Wehrmachtu, policji i Selbstschutzu. Byli przesłuchiwani, maltretowani i  głodzeni.
            Od października do końca grudnia 1939 roku lasy Barbarki były miejscem straceń ponad 600 osób z Torunia i okolic, m.in. z Gostkowa, Kamionek, Lulkowa, Turzna i Łysomic. Z rąk hitlerowców zginęli tu głównie przedstawiciele inteligencji: nauczyciele, lekarze, duchowieństwo, urzędnicy, działacze społeczni i polityczni, harcerze, przedsiębiorcy i rolnicy .  Fort VII opustoszał 10 stycznia 1940 r. Pozostałych przy życiu przewieziono do obozów koncentracyjnych, głównie Stutthofu, (m.in. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego).                                           
28 października 2009r., w 70. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce, odbyło się uroczyste odsłonięcie nowego pomnika Ku Czci Pomordowanych. Granitowy monument, autorstwa prof. Mariana Molendy, przedstawia klęczącą postać ze skrępowanymi rękoma, która upada do mogiły. Na postumencie pomnika znajduje się tablica z nazwiskami pomordowanych.
         Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Suskiego. Po odsłonięciu monumentu odbył się apel poległych. W dworku, w Szkole Leśnej na Barbarce, zaprezentowano film poświęcony straceniom na Barbarce. Odbyła się też promocja książki „Barbarka”.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu województwa, władze Torunia i gminy Łysomice, parlamentarzyści, oraz rodziny ofiar i kombatanci.                          
          Dziś to Miejsce Pamięci Narodowej znajduje się w granicach administracyjnych gminy Łysomice. Warto je odwiedzić i oddać cześć również tym mieszkańcom naszych wsi, którzy złożyli tam największą ofiarę – swoje życie... 
 
 
Źródła:
S. Grochowina, J. Sziling, Barbarka. Miejsce niemieckich egzekucji Polaków
z Torunia i okolic, Toruń 2009
Strona Internetowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
autor: Jan Kalinowski, data: 03.11.2009

Książka - BARBARKA


Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Podświetlenie kościoła w Gostkowie
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń