Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść


Jedno z 18 serc w Łysomicach!

Łysomicki Sztab pracuje na pełnych obrotach. Dziś w Warszawie zostało odebrane złote seruszko, które zostanie zlicytowane na finale przed godziną 20:00 w Łysomicach. Jest to serduszko z numerem 188 i jest to jedno z 18 serc licytowanych bezpośrednio na scenie w Polsce. Tak wielki zaszczyt ma tylko 18 Sztabów! Gratulacje dla Łysomickiego Sztabu i naszych mieszkańców, dzięki którym to właśnie My mamy ZŁOTE SERCE, na którego licytację serdecznie zapraszamy!WOŚP w Łysomicach ponownie zagra

        W Łysomickim Sztabie trwają przygotowania do XIX Finału WOŚP, który będzie miał miejsce 9 stycznia 2011 r. Po raz czwarty w gminie został utworzony Sztab WOŚP przy Zespole Szkół nr 1 w Łysomicach. Instytucją wspierającą sztab jest również Urząd Gminy. W orkiestrową niedzielę kwestować będzie 50 wolontariuszy.   Oprócz tradycyjnego kwestowania zorganizowane zostaną także dwa festyny. Organizacji tych imprez podjęły się Zespoły Szkół w  Łysomicach i Turznie. Bardzo ciekawie zapowiada się ich oferta kulturalna, która przewiduje min. przedstawienia teatralne, koncerty, występy dzieci, pokazy sportowe i taneczne. W Łysomicach zagra grupa cygańska Patrycja & Gipsy Star oraz zespół Sex Bomba. W Turznie zaśpiewa Dajana.  Będzie pokaz ogniarzy i freerun w wykonaniu grupy X-stylers. Na ringu bokserskim ustawionym na sali sportowej w Łysomicach  zaprezentują się pięściarze klubu Ring Wolny z Torunia z mistrzem Polski Patrykiem Tołkaczewskim na czele. W Turznie natomiast odbędzie się turniej tenisa stołowego oraz będzie możliwość konnej przejażdżki saniami.  Będą ogniska z kiełbaskami i bigosem.  Nie zabraknie także loterii fantowej i licytacji na którą sztab cały czas zbiera gadżety. Licytowane będą min obrazy Krystyny Szalewskiej i  Jacka Kamińskiego, orkiestrowy tort, prace plastyczne dzieci , militaria, telewizory Orion i Sharp, jeden z 16 medali z wizerunkiem Jurka Owsiaka, gadżety orkiestrowe i sportowe oraz produkt lokalny uszka ze śliwkami, wykonane przez panią sołtys Łysomic. Swój przyjazd zapowiedzieli znani sportowcy: Sławomir Kruszkowski, Arkadiusz Szyderski, koszykarki Energii Toruń , Adrian Miedziński, Kamil i Emil Pulczyńscy oraz poseł na Sejm Janusz Dzięcioł.  Jak informuje Robert Kożuchowski po raz kolejny udało się nam otrzymać złote serduszko z Fundacji WOŚP , które licytowane będzie w Łysomicach o godzinie 19.00. Jest to jedno z 18 serc licytowanych w Polsce bezpośrednio na scenie lokalnego finału.  Przypominamy , że w ubiegłym roku łysomicki sztab zebrał 60197,51 zł , a złote serduszko z nr 185 wylicytowane zostało przez firmę Radio System za niebagatelną kwotę 15500 zł. Jak na gminę, która liczy około 8900 mieszkańców jest to wynik imponujący. 
Informację o programie można znaleźć na stronie www.wosplysomice.eu
Gramy również na sportowo
 
Podczas tegorocznego finału WOŚP  w Łysomicach odbędą się pokazy bokserskie. Na ringu bokserskim ustawionym na sali sportowej w Łysomicach zaprezentują się pięściarze klubu Ring Wolny z Torunia z mistrzem Polski Patrykiem Tołkaczewskim na czele. Walczyć będą również zdobywca Pucharu Polski Michał Piotrkowski oraz Paulina Krzyżniewska, Arkadiusz Godziuk , Krystian Kuźma.
W Turznie odbędzie się otwarty turniej tenisa stołowego. Warunkiem uczestnictwa jest wrzucenie do puszki wolontariusza symbolicznego  wpisowego. Podczas imprezy licytowany będzie medal z podobizną Jurka Owsiaka.
Swój przyjazd zapowiedzieli znani sportowcy: Sławomir Kruszkowski, Arkadiusz Szyderski, Adrian Miedziński, Kamil i Emil Pulczyńscy.
Będzie możliwość skrzyżowania rękawic z mistrzem Polski w boksie i zmierzyć się pod koszem z zawodniczkami Energii Toruń.
Nie zabraknie licytacji gadżetów sportowych. Będzie licytowana piłka z autografami piłkarzy Elany, kalendarze hokeistów, plastrony żużlowe oraz bombki z maskotkami Euro 2012.
Przypominamy, że podczas tegorocznego finału pozyskujemy środki dla dzieci z chorobami  urologicznymi i nefrologicznymi.

Jasełka Bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres oczekiwany nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. Tradycją naszych szkół jest przygotowywanie i wystawianie Jasełek. Jedne z Jasełek zostały wystawione w Zespole Szkół nr 2 w Turznie pod kierunkiem pani Barbary Belzyt i Ewy Styranowskiej. Niemal 50-osobowa grupa aktorów wprowadziła widownię w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, refleksji nad przesłaniami dialogów pomiędzy pasterzami, diabłami, a nawet Małym Księciem. Dziękujemy za Jasełka. 
autor: A. Jankierska

Stroiki na stoły Wigilijne..

Święta za pasem. Na szczęście uczestnicy warsztatów z wykonywania stroików bożonarodzeniowych zadbali o to, aby ich stoły wigilijne wyglądały niepowtarzalnie. W szesiu gminnych Bibliotekach Publicznych, instruktorki ze Stowarzyszenia "SOWA" nauczyły wszytskich chętnych mieszkańców gminy Łysomice jak wykonywać świąteczne kompozycje na żywym, pachnącym świerku. Gratulujemy pomysłowości i wytrwałości w przypadku wielokrotnego ukłócia igiełką z drzewka czy sklejeniem palców. Zapraszamy na podone warsztaty w przyszłym roku!
autor: A. Jankierska

Spotkanie opłatkowe...

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym jak powiada poeta „…gdzieś na Mlecznej Drodze Szafarz Niebieski odwraca klepsydry naszych żywotów…”. Nas odmładza już sam klimat tych świąt, kiedy w kuchni pachnie barszcz, w pokoju siano, a pod zielonym drzewkiem kochane ręce kładą prezenty. Nieważne drogie czy tanie, przecież w ten wieczór mają wartość wyjątkową.  W podobnej świątecznej scenerii i atmosferze odbyło się kolejne gminne Spotkanie Opłatkowe. W gościnnych progach świetlicy wiejskiej w Papowie Toruńskim zebrali się pracownicy Urzędu Gminy, samorządowcy, przedsiębiorcy.  Spotkanie zaingurowali: wójt Piotr Kowal wraz z przewodniczącym Rady Gminy Romanem Wojdą wygłaszając okolicznościowe przemówienia i składając życzenia. Następnie, swoje talenty zaprezentowali młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach pod kierunkiem Anny Jędrzejewskiej wystawiając „Jasełka”. Spotkanie było przesycone tradycyjnymi obrzędami. Podzielono się opłatkiem, wspólnie kolędowano. Koło Kobiet Aktywnych z Papowa Toruńskiego zadbało o świąteczną oprawę i przypomnienie typowo wigilijnych potraw, które większość z nas pamięta tylko z dzieciństwa.

Życzymy, aby te ciepłe i radosne chwile, które towarzyszą Bożemu Narodzeniu stały się także częścią dnia powszedniego, a płynąca z nich głębia była źródłem siły i nowej energii do realizacji wyzwań, jakie przyniesie Nowy 2011 Rok.
autor: A. Jankierska

KONCERT
w Filharmonii Pomorskiej
z okazji Dnia Babci i Dziadka

Termin: sobota 2011-01-22, godz. 19:00

Wyjazd: godz. 17: 15, Urząd Gminy Łysomice

Repertuar: ROMANSE - PIEŚNI ROSYJSKIE I CYGAŃSKIE

Romans powstał w XVIII wieku w okresie sentymentalizmu. Szczególnie był popularny we Francji, Włoszech i Rosji. W XIX w. uległ wpływom folkloru cygańskiego. To rodzaj pieśni lirycznej o tematyce miłosnej, sentymentalno-romantycznej, gdzie utwory szczególnie emanują namiętnością. Romans mówi o bólu, cierpieniu i tęsknocie, ale także o nadziei. W tym nader sympatycznym koncercie - dedykowanym naszym najukochańszym Seniorom rodziny - usłyszymy Borysa Somerschafa
w repertuarze z najnowszej płyty, zawierającej pieśni, romanse rosyjskie i cygańskie. "Jego czysty tenor może zachwycać, aliści warto przy okazji słuchania płyty „Powiedz, czemu...” zwrócić uwagę na producenckie i muzykologiczne mistrzostwo Somerschafa. Otóż mamy tu do czynienia z prawdziwie kongenialnymi wykonaniami utworów "kanonicznych", jak tytułowe "Skażitie, poczemu", "Kołokolcziki moi" czy „Dwie gitary" - czytamy w recenzji do płyty

Powrót: ok. godz. 21:30 do Łysomice

Organizator: Urząd Gminy Łysomice oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych

Zapisy: Agnieszka Jankierska, Urząd Gminy Łysomice, tel. 566783222 wew.30

Koszt: 20 zł / 1 os. (koszty transportu pokrywa Urząd Gminy Łysomice)


Orkiestra zagra po raz dziewiętnasty

Z badań CB0S wynika, że Fundacja WOŚP jest organizacją cieszącą się największym zaufaniem społecznym wśród wszystkich instytucji życia publicznego w naszym kraju. To wszystko stanowi powód naszej ogromnej dumy i wiary w sens tego co robimy.
XIX Finał to kolejne zaproszenie do wspólnej pracy na rzecz innych- najsłabszych i bezbronnych. W Łysomickin Sztabie tak jak co roku wierzymy, że znów dzięki jedności działań osiągniemy wspaniały wynik. Tym samym zapraszamy wszystkich do bycia razem z nami 9 stycznia 2011 na dwóch imprezach w Turznie i Łysomicach. Zapraszamy do radości tworzenia tego niecodziennego i tak bardzo naszego, polskiego, pozytywnego klimatu. W każdym z nas przecież tkwi moc czynienia dobra. Jeśli ktoś z Państwa pragnie wesprzeć nasze działania serdecznie zapraszamy do współpracy (kontakt Robert Kożuchowski tel. 601 318 694, Roman Wojda tel. 607 041 126), liczy się nawet najmniejszy gest – pamiętajny „Gdy pochylamy się nad jednym człowiekiem to tak jakbyśmy tulili do serca cały świat”

Ewentualnych wpłat prosimy dokonywać na nr konta 46 9511 0000 2002 00337845 0004

Z orkiestrowym pozdrowieniem
Roman Wojda

W ostatni weekend Lutego 2011 - WYSPA TROPIKALNA NA BIS

URZĄD GMINY ŁYSOMICE i S.K.A. zaprasza mieszkańców Gminy Łysomice na dzień w raju - TROPICAL ISLAND POD BERLINEM.

Wszelkie dodatkowe informacje, znajdują się w załączniku poniżej.

autor: A. Jankierska

WYCIECZKA DO WŁOCH!

Wenecja, Rimini, San Marino, Asyż, Rzym, Watykan (7 dni).

Wszelkie dodatkowe informacje znajdują się w załączniku poniżej.


Wspólne strojenie choinki przez Urzędem Gminy w Łysomicach staje się już powoli tradycją. W tym roku po raz trzeci świąteczne drzewko zostało przyozdobione świątecznymi symbolami.            
Tegoroczne Mikołajki na długo zostaną w pamięci dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach, które wspólnie z radnymi, przewodniczącym Rady Gminy oraz wójtem uczyniły "urzędową" choinkę drzewkiem kolorowym! W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli również artyści z teatru Vaska oraz zaproszone dzieci niepełnosprawne.

Konkurs „Dziedzictwo kulturowe w Gminie Łysomice” rozstrzygnięty!

W dniu 01.12.2010 roku trzyosobowa komisja po sprawdzeniu poprawnych odpowiedzi w konkursie „Dziedzictwo kulturowe w gminie Łysomice” zdecydowała się przyznać nagrody konkursowe na drodze losowania. Tak kolejno:

I nagrodę wylosował wójt Piotr Kowal dla Mirosławy Zygarskiej z Turzna

II nagrodę wylosował Marek Komuda dla Koła Historycznego z Łysomic

III nagrodę wylosowała Magdalena Kwaśniewska dla Katarzyny Martewicz z Ostaszewa

Gratulujemy zwycięzcom wiedzy i znajomości zabytków naszej gminy oraz zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie po Nowym Roku.

autor: A. Jankierska

Magia świąt…

Boże Narodzenie to czas szczególny, aby jeszcze zwiększyć jego magię warto ozdobić dom - nie tylko choinką. Na warsztatach folklorystycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Aktywnej można własnoręcznie wykonać świąteczne ozdoby stołu, stroiki, girlandy. Zatem serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Łysomice na udział w zajęciach, organizowanych w Gminnych Bibliotekach Publicznych:

03.12.2010r. godz. 16:00 Lulkowo
07.12.2010r. godz. 16:00 Łysomice
09.12.2010r. godz. 16:00 Turzno
10.12.2010r. godz. 16:30 Gostkowo
13.12.2010r. godz.16:00 Ostaszewo
14.12.2010r. godz.16:00 Zakrzewko

Serdecznie zapraszamy, a zainteresowane osoby prosimy o zabranie ze sobą gałązek świerku i bombek w celu wykonania stroików.

autor: A. Jankierska

Pamiętamy o kombatantach…

Kilkunastoletnią tradycją w gminie Łysomice stało się wspólne spotkanie kombatantów i uczczenie Dnia Niepodległości. Listopadowe święto było obchodzone w Zespole Szkół nr 1 w Łysomicach. Na spotkanie przybyło blisko 25 pań i panów, którzy 71 lat temu walczyli w obronie wolności naszej Ojczyzny. Dzięki ich odwadze, waleczności i poświęceniu możemy porozumiewać się w języku polskim, uczyć się historii Polski, kultywować polskie tradycje, po prostu być Polakami. Podczas uroczystości w asyście wójta Piotra Kowala, Przewodniczącego Rady Gminy Jana Kalinowskiego oraz kierownika GOPS Zofii Karpy zostali odznaczeni: Pan Julian Frask z Ostaszewa i Pan Bogdan Pietrykowski z Papowa Toruńskiego. Uczniowie gimnazjum przygotowali patriotyczną inscenizację, oraz zaprosili do wspólnego śpiewania pieśni żołnierskich. Drodzy Kombatanci, Drodzy Polscy Żołnierze, dziękujemy Wam, że możemy żyć w wolnej Polsce.

autor: A. Jankierska

Popiersie Fryderyka Chopina w Turznie

Odsłonięcie popiersia Fryderyka Chopina miało miejsce 19 listopada br. Rozpoczęło się od przemówienia Romana Gruczy, dyrektora toruńskiego chóru katedralnego. Następnie, Marek Pawłowski – wieloletni nauczyciel historii i jednocześnie mieszkaniec Turzna, opowiadał o historii Turzna i postaci kompozytora, który w młodości gościł w urokliwym dworze, w tamtych czasach znajdującym się na terenie zaboru pruskiego. Postument jest jedyną pamiątką obecności Fryderyka Chopina na terenie gminy Łysomice. Popiersie jest wzorowane na słynnej rzeźbie Bolesława Syrewicza, która stanęła w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu. Fundatorem rzeźby jest Rafał Predenkiewicz, właściciel kompleksu pałacowego w Turznie. W postumencie pomnika umieszczono akt erekcyjny. Do tub trafiły kartki z najnowszą historią Polski, rodziny państwa Predenkiewiczów, a także lista gości obecnych w piątek na uroczystości i aktualne wydania gazet. Jest to piękna pamiątka i znak czasów, który przetrwa lata. W Turznie pojawiło się wiele znanych osób, między innymi prezydent Torunia Michał Zaleski, biskup Andrzej Suski, senator Jan Wyrowiński, starosta Mirosław Graczyk, gospodarz gminy wójt Piotr Kowal, wojewódzki konserwator zabytków, Sambor Gawiński, a także malarze Ryszard Kowalewski oraz Zbigniew Szczepanek. Rafał Prendekiewicz, w swoim przemówieniu zapewnił, że niedługo pałac odzyska dawną świetność. Prace budowlane są już zakończone, teraz montowana jest instalacja w środku. Wielkie otwarcie planowane jest na przełom roku 2011 i 2012.

autor: A. Jankierska

Ocaliliśmy od zapomnienia…

Zniszczony przez czas i ludzi, niezagospodarowany przez dziesiątki lat cmentarz ewangelicki niknął niemal w oczach. Cmentarza nie wyznaczało już nawet zdewastowane ogrodzenie, a tylko ślady mogił. Na cmentarzu ewangelickim w Kamionkach Dużych zachowały się tylko pojedyncze nagrobki. Czasem na grobach można zauważyć stare sztuczne kwiaty i wypalone znicze, co świadczy o tym, że ktoś ten cmentarz odwiedza. Jest to niemiecka rodzina, która raz do roku przyjeżdża zapalić znicze swoim przodkom. Od trzech lat cmentarzem opiekuje się Koło Historyczne działające przy Zespole Szkół nr 2 w Turznie. W tym roku, Urząd Gminy Łysomice, rada sołecka i miejscowe OSP pomogli nad pracami porządkowymi cmentarza. Z inicjatywy opiekunki koła, Maryli Błaszkiewicz została umieszczona tablica pamiątkowa z napisem: „NIECZYNNY CMENTARZ EWANGELICKI Z POŁ. XIX WIEKU”.  Na uroczystość odsłonięcia tablicy przybył wicestarosta toruński Dariusz Meler, wójt Piotr Kowal, radni, sołtys, KGW, OSP, dyrekcja szkoły. Uczniowie przedstawili historię cmentarza, a następnie poprosili honorowych gości o przecięcie szarfy. Ksiądz Władysław Erdmański pomodlił się za zmarłych.  Pamiętajmy, że to na nas spoczywa obowiązek upamiętnienia miejsc, na których zostali pochowani ci, którzy żyli tu przed nami i tworzyli historię regionu. Trzeba więc tereny cmentarzy uporządkować, ustawić symboliczny krzyż oraz tablicę pamiątkową, jak uczyniono w Kamionkach Dużych.

autor: A. Jankierska

Pierwszy wieczór kabaretowy w Łysomicach
 

Wieczór kabaretowy miał miejsce w przedostatnią niedzielę października. Łysomicka hala sportowa przemieniła się w przytulne „art-cafe”. Centralnym punktem kawiarni była podświetlana scena, na której wystąpił Krzysztof Zaremba z kabaretem AFISZ. Na wieczór kabaretowy przybyło blisko 220 osób. Ta wspaniała inicjatywa Rady Sołeckiej i miejscowych radnych pokazała, że mieszkańcy Łysomic i okolic potrzebują spotkań integracyjnych. Gratulujemy pomysłu i kolejnego takiego wieczoru!

autor: A. Jankierska
1. Zaproszenie dla mieszkańców gminy na kabaret
2. Przybyło około 220 gości
3. Był Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy
4. Radni Gminy
5. Mieszkańcy Łysomic
6. Seniorzy...
7. oraz juniorzy....
8. Wszystkich gości powitał gospodarz Łysomic - sołtys
9. Organizatorzy imprezy nie bali się żadnej pracy
10. Dyrekcja szkoły czekała, aż wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik
11. W porządkowaniu pomagali zaprzyjaźnieni wolontariusze

SKARBY POWIATU TORUŃSKIEGO 2010

W konkursie  rywalizowały zespoły reprezentujące gminy: Chełmżę, Czernikowo, Wielką Nieszawkę i Łysomice. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą o zabytkach i historii powiatu toruńskiego od czasów najdawniejszych do współczesnych. Odpowiadali na rozmaite pytania, wykazali się znajomością mapy powiatu, identyfikowali obiekty historyczne i style architektoniczne na podstawie zdjęć, rozpoznawali herby gmin.

 
Najwięcej punktów w konkurencji   indywidualnej zaliczanej do punktacji zespołowej uzyskały dziewczęta reprezentujące Gminę Łysomice : Natalia Santorek i Anna Wójcik   ze Szkoły Podstawowej w Turznie i Weronika Grzęda ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach.
W pozostałych konkurencjach uczennice również świetnie sobie poradziły. W ostatecznej klasyfikacji zajęły I miejsce dla Gminy Łysomice.

Kolejne miejsca zajęły: Gmina Chełmża –II miejsce  , Gmina Czernikowo- III i Gmina Wielka Nieszawka – IV.

Miłośnicy historii i znawcy zabytków ze szkół podstawowych spotkali się 17 września 2010 w Zespole Szkół nr 2 w Turznie. Pod patronatem Starostwa Powiatowego w Toruniu odbyła się już V edycja KONKURSU HISTORYCZNEGO  O ZABYTKACH I HISTORII POWIATU TORUŃSKIEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - SKARBY POWIATU TORUŃSKIEGO – 2010.

autor: M. Błaszkiewicz

Fotoreportaż z wycieczki do zamku w Łęczycy oraz SPA w Uniejowie

Serdecznie zapraszam do galerii ilustrującej naszą ostatnią wycieczkę. Było sympatycznie, wesoło, smacznie i naukowo.
autor: A. Jankierska
1. Dojechaliśmy na miejsce
2. Zaczynamy od zwiedzania kolegiaty w Tumie
3. Tak jak diabeł Boryta próbowaliśmy przewrócić wieżę Kościoła
4. Kolegiata wywarła na nas niezwykłe wrażenie
5. Przekraczamy bramę......więzienia w Łęczycy
6. Okropne widoki cel więziennych
7. Para książęca prowadziła nas na Rynek gdzie świętowano Hubertusa
8. Pokaz ptactwa myśliwskiego
9. Degustacja dziczyzny
10. Zwiedzaliśmy Zamek w Łęczycy
11. Sala etnograficzna
12.Widok z wieży zamkowej
13. Wśród rycerzy
14. Obiad u Pawlaka w restauracji KARGUL

 

Rozpoczęła się restauracja zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Kamionkach 
 
         Niewiele śladów przeszłości ma takie szczęście. Nauczyciele, sołtys, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz uczniowie miejscowej podstawówki zajmują się odnawianiem i oczyszczaniem zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Kamionkach Dużych.
         Ten wspaniały pomysł i osoby go realizujące dbają o dziedzictwo naszych przodków, ale również czynią nasze sołectwo ładniejszym i bardziej zadbanym. Inicjatywa społeczności oświatowej wpisuje się w politykę władz samorządowych naszej gminy, której jednym z priorytetów jest dbanie o ślady przeszłości, także przez działania edukacyjno-oświatowe.
         Od trzech lat cmentarzem ewangelickim w Kamionkach Dużych zajmuje się koło historyczne działające przy Zespole Szkół nr 2 w Turznie pod kierunkiem Maryli Błaszkiewicz. Skupia ono w swoich szeregach około piętnastu uczniów, dla których nauka przeszłości nie sprowadza się wyłącznie do czytania podręczników. Uczniowie regularnie spotykają się na cmentarzu i systematycznie go sprzątają i oczyszczają.
         Urząd Gminy w miarę możliwości stara się pomóc w opiece nad cmentarzem. Do cięższych prac wysyłani są pracownicy z prac publicznych. W dniu 29.11.2010 r. umieszczona zostanie na cmentarzu tablica pamiątkowa.
         Cmentarz ewangelicki w Kamionkach Dużych był od lat opuszczony. Niszczał, a nagrobki niejednokrotnie padały ofiarą wandali bądź złodziei, którzy kradli metalowe elementy, aby je sprzedawać. Wiele płyt nagrobnych jest połamanych, inne są przewrócone.
autor: A. Jankierska

« poprzednia strona    następna strona »

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Podświetlenie kościoła w Gostkowie
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń