Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść

Jesteś tutaj: 

Gorączka Sobotniej Nocy … czyli I Noc Bibliotek  w Ostaszewie

Filia GBP w Ostaszewie zgłosiła swój udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Znaleźliśmy się pośród prawie sześciuset bibliotek z całej Polski, które otworzyły swe drzwi dla czytelników podczas sobotniej nocy 30 maja 2015 r.

Wystartowaliśmy o godzinie 18.00 rozpoczynając od zabaw ruchowych z chustą Klanzy. Do zabawy włączył się także nasz pierwszy gość Sekretarz Gminy Łysomice pani Bożena Cieplińska, która o godz. 18.30 przedstawiła uczestnikom spotkania swoją interpretację utworu Juliana Tuwima „Słoń Trąbalski”. O godzinie 19.00 połączyliśmy się z Biblioteką Narodową i wspólnie z aktorami czytaliśmy „Lokomotywę”. Następnie uczestnicy podzielili się na 5 grup i wymyślali hasła promujące czytelnictwo. Twórczość zakwitła wieloma pomysłami, ale wykorzystywane były także popularne przysłowia np. „Stara książka nie rdzewieje”, „Co dwie książki to nie jedna”. Wszystkie hasła zawisły na regałach biblioteki, aby nam przypominać jak ważne jest czytanie książek.

O godz. 19.30 pojawił się kolejny gość, Przewodnicząca KGW ALEBABKI pani Sylwia Kraśniewska, która zaprezentowała nam wiersz J. Tuwima „Zosia Samosia”. Następnie za pomocą zabawy z sylabami i układaniem wyrazów dzieci zostały podzielone na 4 drużyny. Okazało się, że w nocy było włamanie do biblioteki i tajemniczy włamywacz zostawił list do uczestników Nocy Bibliotek z prośbą o pomoc w schwytaniu Molika, który zjadał książki w naszej bibliotece! Jego działalność zagrażała nie tylko książkom, ale także istnieniu samej biblioteki, bo czym byłaby biblioteka bez książek. Drużyny podążając po śladach Molika musiały odgadywać rebusy, rozwiązywać zagadki, a nawet prosić o kolejne tropy panią w pobliskim sklepie. Po ciężkich, ale i zabawnych poszukiwaniach udało się znaleźć Molika, który został unieszkodliwiony. Do tej zabawy chętnie także włączyli się dorośli. Kiedy zabawa dobiegła końca kolejny gość, Radna Gminy, pani Marzena Lewandowska przeczytała wiersz  „W aeroplanie” J. Tuwima. Sprawdziliśmy także ile osób z książkami zmieści się na bibliotecznym dywanie, a potem bawiliśmy się w Czerwonego Kapturka wcielając się w różne role. Aby się trochę rozruszać znowu użyliśmy chusty i piłeczek. Tym razem w bibliotece rozszalał się kolorowy huragan i deszcz piłeczek. Następnie odwiedził nas  Sołtys, pan Czesław Karasiewicz, który zaprezentował utwór „O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci”. Troszkę zmęczeni, chętnie opadliśmy na poduchy, aby obejrzeć film przygotowany przez organizatorów ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. I wtedy przybył do nas kolejny gość, Przewodniczący Rady Gminy, pan Robert Kożuchowski, który przyniósł nie tylko  słodkie upominkami dla dzieci, ale także z książki Bogusława Wołoszańskiego dla biblioteki. Pan Robert przedstawił interpretację wiersza J. Tuwima „Rzepka”. A potem już oglądaliśmy w skupieniu przygody chłopca w filmie „Sekret Eleonory”. W czasie projekcji filmu musieliśmy zrobić małą przerwę, ponieważ przyjechała pizza. Już troszkę głodni chętnie się posililiśmy, aby mieć siły na dalszą część Nocy Bibliotek. Po projekcji filmu młodsze dzieci opuściły bibliotekę, a młodzież bawiła się dalej. Nie zabrakło kalamburów z tytułami książek dla młodzieży, karaoke, zabawy w odczytywanie wyrazów z przypadkowo wybranej książki, które układały się w śmieszną opowieść, a zakończyliśmy przy latarce czytaniem o północy opowieści z dreszczykiem. Zdawało nam się, że bohaterowie wychodzą z książek i przemawiają do nas. Pół godziny po północy młodzież została odprowadzona do domu, a w bibliotece zapadła cisza...

Serdeczne podziękowania kieruję do osób, które uświetniły naszą Noc Bibliotek swoją interpretacją wierszy J. Tuwima, wolontariuszom, którzy dzielnie pomagali oraz wszystkim, którzy chcieli się z nami bawić.

Kolejna Noc Bibliotek już za rok!



WĘDRUJĄCA NOWOCZESNOŚĆ, CZYLI TABLETY W TRASIE

Nasze tablety, które otrzymaliśmy ponad miesiąc temu, rozpoczęły wędrówkę po bibliotekach naszej gminy. Gościły już w Łysomicach, Zakrzewku, Gostkowie i Lulkowie i Ostaszewie. Do tej pory na spotkania przybyło 95 osób!

W zajęciach z tabletami w ramach akcji „Tydzień z Internetem” udział wzięły m.in. przedszkolaki z Przedszkola pod Klonowym Listkiem w Łysomicach oraz z przedszkola w Zakrzewku. Dzieci poznały nie tylko podstawy obsługi tabletów, ale także malowały paluszkami, grały na pianinie, ćwiczyły umysł w grze „Memo”.

Starsze dzieci i młodzież podczas zajęć „Selfuj się kto może!” wykonywały selfie oraz obrabiały graficznie wykonane zdjęcia za pomocą bezpłatnej aplikacji. Okazało się, że zrobienie idealnego selfie nie jest sprawą prostą, a ilość możliwości edytora zdjęć zaskoczyła wszystkich. Uczestnicy zajęć zapoznawali się także z pozostałymi ciekawymi aplikacjami  dostępnymi na naszych tabletach. Szczególnie dużo emocji wzbudziło  Anatomy4D, gdzie za pomocą aplikacji można było oglądać w rzeczywistości 3D bijące serce, czy zapoznać się z budową anatomiczną człowieka. Była możliwość spróbowania swoich sił w komponowaniu muzyki za pomocą aplikacji GarageBend i wygląda na to, że rośnie nowe pokolenie muzyków. Można było także spróbować swoich sił w matematycznych zmaganiach.

Seniorki chętnie skorzystały z Map, gdzie za pomocą aplikacji można było odbyć wycieczkę flyover po wybranych miastach świata. Panie dobrze się bawiły przy obróbce selfie i chętnie zadawały pytania, aby jak najwięcej dowiedzieć się o użytkowaniu tabletu.

Już wkrótce tablety zawędrują do kolejnych bibliotek w Turznie i w Kamionkach Dużych. Zachęcamy do brania udziału w zajęciach, bo czeka nie tylko wiedza, ale także dużo dobrej zabawy!

autor: M. Wicherek

Dnia 18 marca 2015 r. uczniowie kl.VI Zespołu Szkół nr w Łysomicach : Jakub Talarek, Maksymilian Bartoszyński i Dawid Dunajski reprezentowali naszą gminę w „ VI Potyczkach językowych” – powiatowym konkursie wiedzy o języku polskim, organizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chełmży. W konkursie sprawdzana była bardzo dokładnie wiedza z zakresu języka ojczystego – homonimy, synonimy, ortografia i wiele wiele innych zagadnień. Okazało się, że nasi reprezentanci bardzo dobrze radzili sobie z kilkunastoma konkurencjami i w sumie zajęli II miejsce w powiecie toruńskim. Serdecznie gratulujemy chłopcom i ich nauczycielom.


Warsztaty z wykonywania stroików wielkanocnych!

Tradycyjnie już zapraszamy chętne osoby do uczestnictwa w  bezpłatnych warsztatach z wykonywania ozdób i stroików wielkanocnych. Zajęcia poprowadzą Panie ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Aktywnej SOWA. Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy i szczegółowe informacje w bibliotekach publicznych.

Harmonogram zajęć:

Ostaszewo, dnia 23.03, godz. 16:00
Zakrzewko, dnia 23.03, godz. 17:00
Turzno, dnia 26.03, godz. 15:30
Kamionki Duże, dnia 26.03, godz. 16:45
Gostkowo, dnia 26.03, godz. 18:00
Łysomice, dnia 27.03, godz. 15:30
Lulkowo, dnia 27.03, godz. 15:30

Serdecznie zapraszamy!

« poprzednia strona    następna strona »

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
25 lat Samorządu Gminy Łysomice
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń