Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść


„Rodzynki z pozarządówki” dla naszej organizacji

Duży sukces odniosło Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice zdobywając nagrodę w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu „Rodzynki z pozarządówki”. Organizacja ta zdobyła nagrodę za utworzenie w 2014 r.  Historycznego Punktu Kasowego Banku Ludowego, znajdującego się w Regionalnej Izbie Historii i Tradycji. Sukces jest tym większy, że Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice jest pierwszą organizacją z terenu gminy Łysomice, a siódmą z powiatu toruńskiego, która zdobyła tę prestiżową nagrodę w konkursie organizowanym od 2008 roku. Do tej pory Urząd Marszałkowski rozdał 106 nagród w konkursie „Rodzynki z pozarzadówki”.   Na pewno dostrzeżenie naszej pracy przez kapitułę Urzędu Marszałkowskiego, zawdzięczamy w dużej mierze kustoszowi naszej Izby Adamowi Kozłowskiemu, który zgromadził wartościowe eksponaty i dokumenty z tamtego okresu oraz Bankowi Spółdzielczemu w Toruniu, finansującemu niektóre zakupy niezbędne do utworzenia tego pomieszczenia. Także dużą pomocą w prowadzeniu tej Izby wykazuje się Gmina Łysomice, jako Partner stowarzyszenia prowadzącego Regionalną Izbę. Ale największą wartością wszystkich sukcesów osiągniętych przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice są jego członkowie, bez których nie byłoby podejmowanych różnych wyzwań.

autor: M.Komuda, data: 2015-07-01

Zakup dwóch rzeźb do Regionalnej Izby Historii i Tradycji

Nasza organizacja zakupiła w czerwcu 2015 r. dwie rzeźby do Regionalnej Izby Historii i Tradycji. Rzeźby o naturalnych rozmiarach przedstawiają kobietę jako gospodynię z kierzanką oraz mężczyznę jako kowala podczas pracy. Rzeźby wykonał twórca ludowy z miejscowości Chrystkowo gmina Gruczno.

autor: M.Komuda, data: 2015-06-09

DZIEŃ ZIEMI

W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM „JELONEK”

„Czy jesteś mały, czy jesteś duży, możesz przyrodzie pomocą służyć.
Więc nie pozwól zniszczyć doszczętnie powietrza.
Niech przyroda będzie jutro lepsza.
Nie niszcz wody, ptaków i lasów.
Bo świat musi być dobry za naszych czasów.”

Tradycyjnie już od 2010 roku na terenie Przedszkola Publicznego „Jelonek” w Papowie Toruńskim organizowany jest Dzień Ziemi. W tym roku 7 maja, przedszkolaki mieli okazję zaprezentować swoim rodzicom i przybyłym gościom umiejętności wokalne i recytatorskie,               a następnie zamienili się w małych ogrodników i  upiększyli nasz teren wokół przedszkola pięknymi roślinkami, które posadzili wraz z rodzicami. Z tej okazji dla dzieci z Papowa Toruńskiego oraz filii zostało przygotowanych  dzięki dużej pomocy rodziców, wiele atrakcji: była trampolina, kolorowe dmuchane zjeżdżalnie oraz coś pysznego co dzieciaki lubią najbardziej czyli popcorn i wata cukrowa. Pogoda dopisała, dzieciaki były zachwycone… do zobaczenia w przyszłym roku…

Należy nadmienić, że współorganizatorem Dnia Ziemi w Przedszkolu Publicznym Jelonek w Papowie Toruńskim było Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice. Organizacja ta w ramach zadania publicznego, powierzonego przez Zarząd Powiatu Toruńskiego, pomogła zorganizować oraz częściowo sfinansować tę imprezę. Warto zaznaczyć, że to nasza organizacja zapoczątkowała w 2010 roku w Papowie Toruńskim organizację „Dnia Ziemi”, która już na dobre zagościła w kalendarzu imprez, zarówno przedszkola w Papowie Toruńskim, jak również Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice.


Pracownicy Banku Spółdzielczego w Regionalnej Izbie

Ponad 70 osób wzięło udział w zwiedzaniu Regionalnej Izby Historii i Tradycji w dniu 24 stycznia 2015 r. Byli to pracownicy centrali Banku Spółdzielczego z Torunia i podległych oddziałów banku. Największym zainteresowaniem cieszył się Punkt Kasowy Banku Ludowego, pierwszy w kraju utworzony w naszej Regionalnej Izbie. Kustosz Adam Kozłowski wspólnie z członkami Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice i członkiniami Łysomickiego Stowarzyszenia Markus przygotowali mały poczęstunek w formie degustacji potraw lokalnych. Także przedstawiciele banku zadbali o zabezpieczenie strony kulinarnej. Spotkanie trwało krótko, ale pozostawiło sporo bardzo dobrych wrażeń, u wszystkich uczestników tej imprezy.

autor: Marek Komuda

 

Te inwestycje, to też nasze działania

W 2013 r. nasza organizacja opracowała 5 projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. Były to zadania wspomagające Gminę Łysomice, która nie mogła w tym polu działania realizować jakże potrzebnych dla społeczeństwa operacji. Organizacja nasza pozyskała fundusze na następujące operacje: 

  • Utworzenie tablic informacyjnych  na terenie Gminy Łysomice. W tym celu zostało postawionych w 13 miejscowościach, 14 tablic informacyjnych.
  • Zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Wytrębowicach. Zakupiono 12 rozkładanych stołów i 100 krzeseł.
  • Wyposażenie Regionalnej Izby Historii i Tradycji. Zakupiono sprzęt multimedialny, sprzęt gastronomiczny, namiot, sprzęt elektroniczny.
  • Budowa placu zabaw w Różankowie
  • Budowa placu zabaw w Piwnicach.

Zrealizowane projekty muszą funkcjonować przez min. 5 lat. Wszystkie operacje zostały już zakończone i rozliczone. W tym roku (2014) zostały także przekazane środki z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warto zaznaczyć, że realizacja tych i innych projektów nie należy do dochodowych, tzn. Wnioskodawcy nie „zarabiają” żadnych środków finansowych, a wręcz muszą jeszcze pokryć tzw. udział własny. Otrzymują środki finansowe na konkretne namacalne zadania zapisane w projekcie, z których trzeba się później rozliczyć. Ale jakże duża jest satysfakcja, że uda się nieraz coś zrobić dla gminy i społeczeństwa.


Marek Komuda

następna strona »

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Termomodernizacja świetlicy w Turznie
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń