Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść

Świerczynki ratują kasztanowce.

 

Wraz z intensywnym, październikowym opadaniem liści ruszyła druga odsłona projektu „Pomóżmy kasztanowcom”. Realizuje go Fundacja Nasza Ziemia we współpracy z Lasami Państwowymi i pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP.

 

Celem projektu jest ratowanie kasztanowców przed ich groźnym wrogiem – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Owad ten zjada miękisz liści kasztanowców powodując osłabienie drzew, choroby, a w rezultacie ich usychanie.

 

Wśród wypróbowanych już metod walki ze szkodnikiem, najskuteczniejszy okazuje się ten najprostszy sposób – grabienie i utylizacja lisci.

Jeżeli listowie nie zostanie w odpowiednim momencie zagrabione, kokony z poczwarkami wysypują się z wyschniętych lisci do gleby i po przetrwaniu zimy (a wytrzymują mrozy nawet przekraczające  -20ºC), są wiosną gotowe do rozrodu.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szrotówka kasztanowcowiaczka i niszczeniu kasztanowców, uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami, w środę 17 października ruszyli do lasu na Olku.

Po półgodzinnej wędrówce docieramy do leśniczówki
Pan leśniczy objaśnia, na czym będzie polegała nasza praca
Zostajemy zaopatrzeni w worki, rękawiczki i grabie.

Wszyscy, od najmłodszych pierwszaków po najstarszych szóstoklasistów, dziarsko zabrali się do pracy.

Efektem wspaniale wypełnionego zadania było zapełnienie 62 worków i oczyszczenie z listowia pięknej alei kasztanowej w pobliżu leśniczówki.

Po trudach pracy, w poczuciu dobrze wypełnionego obowiązku, zasiedliśmy wszyscy przy ognisku, które przygotował nam pan leśniczy. Był czas na odpoczynek i drugie śniadanie. Wszyscy z apetytem zjedliśmy upieczone przez siebie kiełbaski.

Wracając do szkoły cieszyliśmy się bardzo, że choć trochę pomogliśmy przyrodzie.

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
ZINTEGROWANE INWESTYCJE TERYTORIALNE
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń