Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść


Gminny Dzień Kobiet w Turznie

„W życiu niewiasty rozróżnić można siedem okresów: niemowlę, dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta.” Tymi słowami George’a Bernarda Shaw Radne z Turzna rozpoczęły obchody Gminnego Dnia Kobiet, który tradycyjnie już odbył się w gościnnych murach Zespołu Szkół nr 2 w Turznie. W tak ważnym Dniu nie zabrakło również życzeń złożonych przez Wójta Gminy Łysomice  Piotra Kowala oraz Przewodniczącego Rady Gminy Łysomice Roberta Kożuchowskiego. Każda z pań otrzymała symboliczne tulipany oraz monografię o Gminie Łysomice autorstwa p. Marka Pawłowskiego.

Organizatorzy zapewnili Paniom moc atrakcji. Główną z nich był występ Sławomira Łopuszyńskiego z zespołem. Cała sala włączyła się w wykonanie piosenek takich jak Diana czy Mimozami jesień się zaczyna. Poza zespołem muzycznym, na scenie zaprezentowała się grupa teatralna z Łysomic- „Duch w Ruch”. Przedstawienie pt. Kilka dni z życia kobiety w Dniu Kobiet, w które włączyło się dwóch ochotników  rozbawiło obecne w Turznie panie do łez. Owacjom nie było końca.

Organizacja kolejnego już Gminnego Dnia Kobiet nie byłaby możliwa bez współpracy Urzędu Gminy Łysomice z  Dyrektorem i pracownikami Zespołu Szkół nr 2 w Turznie, Kołami Gospodyń Wiejskich oraz Radnymi- p. Katarzyną Błądek- Mikołajczyk
i p. Anną Zmarzły. 

autor: Kamila Wilczyńska
Panie Radne witają wszystkich gości
Wójt Gminy składa serdeczne życzenia wszystkim Paniom
Życzenia z ust Przewodniczącego Rady Gminy Łysomice
Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy i Radne z Turzna
Osobiste życzenia i kwiatek od Pana Wójta
Panie z wielką radością przyjmują życzenia i kwiaty
Panowie wręczają wszystkim kobietom symboliczne tulipany i monografie o Gminie Łysomice
Goście zebrani na Gminnym Dniu Kobiet w Turznie
Wiele Pań przybyło na gminne obchody Święta Wszystkich Kobiet
Występ Muzyczny Sławomira Łopuszyńskiego z zespołem
Przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną Duch w Ruch.
Wszyscy z uwagą słuchają koncertu w wykonaniu pana...
Występ grupy teatralnej rozbawił naszych gości do łez
Cała sala aktywnie uczestniczyła w koncercie wybijając rytm lub wykonując przyśpiewki

Uroczyste nadanie imienia szkołom w Turznie

3 marca 2015 roku był wielkim wydarzeniem dla Turzna, Gostkowa, Kamionek, Lipniczek i Tylic. W tym dniu odbyło się uroczyste nadanie Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Turznie imienia Fryderyka Chopina.

Uroczystość rozpoczęła się od części oficjalnej, w której na początku pan Robert Kożuchowski - przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę rady nadającej szkołom imię Chopina. Następnie głos zabrali przedstawiciele szkoły: pan Jarosław Sienkiewicz – dyrektor, pan Rafał Babski – przewodniczący Rady Rodziców oraz Patrycja Żurawska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego gimnazjum. Podkreślili oni znaczenie patrona dla funkcjonowania i rozwoju szkół. Deklarowali zaangażowanie w osiąganie lepszych wyników dydaktycznych i wychowawczych. Na zakończenie części oficjalnej ksiądz Władysław Erdmański – proboszcz parafii Gostkowo poświęcił pamiątkową tablicę ufundowaną przez Radę Rodziców oraz pobłogosławił szkoły powierzając je opiece nowego patrona.

Postać Fryderyka Chopina przedstawił profesor Roman Grucza – prezes  Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie, propagator sztuki chopinowskiej.

W drugiej części uroczystości głos zabrali pan Jan Wyrowiński – wicemarszałek senatu, w imieniu pana Jerzego Wenderlicha - wicemarszałka sejmu pan Marek Jopp – dyrektor biura poselskiego, w imieniu pana Tomasza Lenza – posła na sejm pani Zuzanna Kwiatkowska – dyrektor biura poselskiego, w imieniu pani Anny Łukaszewskiej - kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty pani Danuta Brzózka-Ciechanowska – dyrektor toruńskiej delegatury, w imieniu pana Piotra Całbeckiego – marszałka sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego pan Tadeusz Kierel – naczelnik wydziału kultury i edukacji, pan Andrzej Siemianowski – wicestarosta powiatu toruńskiego, pan Piotr Kowal – wójt Gminy Łysomice oraz państwo Aleksandra i Rafał Predenkiewicz – właściciele Pałacu Romantycznego oraz mecenasi sztuki chopinowskiej w Turznie.

Mówcy podkreślili znaczenie Fryderyka Chopina jako wzoru człowieka obdarzonego talentem, który potrafił uczynić z niego nieprzemijającą wartość. Podkreślali także wartości patriotyczne nowowybranego patrona. Składali życzenia dyrekcji, nauczycielom, uczniom i rodzicom, aby podołali w swym działaniu wzorom stawianym przez wielkiego pianistę, kompozytora i Polaka.

Przemówienia zaproszonych gości były przeplatane występami artystycznymi. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Toruniu: Julia Kubacka, Miłosz Rządkiewicz, Monika Jaguszewska i Zuzanna Janiszewska. Dzięki nim mogliśmy usłyszeć wspaniałe kompozycje naszego patrona. Swój kunszt zaprezentował też chór „GaudiumCantates” pod kierownictwem pani Aleksandry Kwiatkowskiej i pana Ariela Radomińskiego oraz chór szkolny Zespołu Szkół nr 2 w Turznie pod kierownictwem pani Marty Winnickiej, a także uczennica gimnazjum Urszula Gawrych.

W uroczystości wzięli udział radni Rady Gminy Łysomice, dyrektorzy placówek oświatowych, sołtysi i przewodniczący rad sołeckich z sołectw obwodu szkoły, emerytowani oraz aktualni nauczyciele i pracownicy szkoły, przyjaciele z Pałacu Romantycznego, uczniowie oraz rodzice. 

Szczególne podziękowania należą się paniom: Agacie Garbarczyk, Wandzie Paul-Nowickiej oraz Annie Zmarzły za przygotowanie scenografii, pracownikom kuchni za przygotowanie wspaniałego posiłku oraz wielu pracownikom, nauczycielom i uczniom za pomoc w organizacji imprezy.

 

 

 

autor: Jarosław Sienkiewicz

Rusza Konkurs „Seniorzy w akcji”  -  inkubator + dotacje

Jesteś osobą 60+? Masz pomysł na działania w swojej społeczności, pasje i doświadczenia, którymi chcesz się podzielić?

Masz 18-35 lat i razem z osobą 60+ chcesz rozkręcić międzypokoleniową akcję?

Zgłoś pomysł na projekt społeczny. Dopracuj go przy wsparciu ekspertów i zdobądź dotację.

Dzięki udziałowi w konkursie Krystyna  (67 lat) i Kasia  (31 lat) wraz mieszkańcami zagospodarowały teren osiedlowego skweru w Stalowej Woli. Lubosza (68 lat) zorganizowała międzypokoleniowe warsztaty tradycyjnego ogrodnictwa. Wojciech (71 lat) i Karolina (31 lat)zaprosili słuchaczy UTW i dzieci na międzypokoleniowe warsztaty tworzenia bajek do teatrzyku Kamishibai. Olgierd (62 lata) zachęcił mieszkańców osiedla do udziału w banku sąsiedzkiej wymiany usług i umiejętności.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do udziału w ogólnopolskim konkursie „Seniorzy w akcji” Inkubator + dotacje na działania społeczne osób starszych i inicjatywy międzypokoleniowe. Konkurs skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem
i zrealizować przy wsparciu ekspertów, doświadczonych animatorów i uczestników programu. Szukamy osób, które pragną zdobyć nowe umiejętności, przydatne w swojej dalszej aktywności społecznej.

Konkurs realizowany jest w formule inkubatora – stwarzamy przestrzeń do dopracowania
i rozwijania pomysłów zgłoszonych na konkurs poprzez cykl warsztatów, wizyty studyjne oraz wsparcie trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów (warsztaty, konsultacje). Formuła konkursu jest przyjazna szczególnie dla osób i organizacji, które nie mają dużego doświadczenia w opracowywaniu i realizacji projektów.

Udział w konkursie daje możliwość otrzymania wsparcia finansowego w wysokości od 6000 zł do

12 000 zł. Ze środków konkursu przyznamy ok. 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.

Stawiamy na działania przyczyniające się do wypracowania trwałych zmian społecznych na poziomie lokalnym. Chcemy wspierać przedsięwzięcia, które wnoszą nową jakość do działań angażujących osoby starsze w danej społeczności i mają potencjał do wypracowania skalowalnych rozwiązań i modeli działania w pracy z osobami starszymi.

O dotacje mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku
18-35 lat) we współpracy organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie, dom kultury).

Zapraszamy do składania listów intencyjnych do 17 marca 2015.

Formularz listu intencyjnego należy wypełnić on-line: www.formularz.seniorzywakcji.pl

Regulamin oraz formularz listu intencyjnego dostępny na stronie programu http://www.seniorzywakcji.pl/?a=573

Informacji o konkursie udziela Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”

tel.: (22) 396 55 16 lub 19, od pn-pt  w godzinach od 10.00 do 15.00
e-mail: listy@seniorzywakcji.pl

 

Seniorzy w akcji, bo świat zmieniają ludzie z pasją!

Zobacz spot  programu „Seniorzy w akcji”   http://vimeo.com/58903165

Zobacz filmy „Seniorzy w akcji” http://www.youtube.com/user/seniorzywakcji

To już ósma edycja konkursu. Do tej pory wsparliśmy 232 projekty w całej Polsce. Wykorzystując potencjał absolwentów programu, budujemy sieć Mentorów 60+, którzy aktywnie działają społecznie i są gotowi dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi osobami starszymi, które rozpoczynają tego typu aktywność.

Konkurs „Seniorzy w akcji” znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu „Społeczne Innowacje w Starzeniu” (Social Innovations in Ageing). Międzynarodowe Jury doceniło model wspierania osób 60+ w roli liderów działań społecznych, a także tworzenia przestrzeni do współpracy i dialogu pokoleń wypracowany w naszym programie.


O udziale w konkursie „Seniorzy w akcji” opowiadają jego uczestnicy:

Realizacja projektu przekonała mnie, że każdy wiek jest dobry, aby być aktywnym. Warto robić coś, co daje nam radość, zwiększa aktywność fizyczną i intelektualną, a wspólnie spędzony czas pozostawi na długo miłe wspomnienia (Barbara Sufranek, Iława)

Dla mnie było to nowe wyzwanie i bardzo fajna przygoda. Dawniej byłam bardzo nieśmiałą osobą, jednak koordynacja związana była z koniecznością pracy w grupie, prowadzenia zajęć, udzielania wywiadów - mam teraz odwagę podejmować kolejne działania. W roli lidera czułam się dobrze, niewątpliwie czuję się bardziej dowartościowana i doceniona (Wiesława Koryzna, Gorzów Wielkopolski)

Projekt wzmocnił moje poczucie wartości i umocnił mnie w pozycji lidera inicjującego i koordynującego działania. Ciągle i niezmiennie uczę się tolerancji, otwartości i nieoceniania innych (Hanna Sienkiewicz, Łapicze)

Cieszy mnie moja przydatność. Staram się przekonywać ludzi, że potrafią więcej niż im się wydaje. Jestem pewna, że wartością jest bycie razem, wspólne działanie. Można czerpać z tego radość, satysfakcję i uczyć się zaufania do innych (Marta Dzikowska-Łuczywo, Bytów)

Nauczyliśmy się słuchać seniorów i dostosowywać do ich potrzeb. Dzięki warsztatom dla uczestników programu „Seniorzy w akcji”  zdobyliśmy umiejętność prowadzenia działań. Warsztaty te pokazały nam jak uczyć empatii i budzić zaufanie seniorów. Na nich poznaliśmy inne projekty i sposoby ich realizacji. Warsztaty były dla nas cenną wskazówką w prowadzeniu projektu (Wojciech Wachowicz, Karolina Przytulska,  Łódź)



Dzień Seniora w Turznie

Z inicjatywy nauczycieli: Anny Orczykowskiej, Agaty Garbarczyk, Wandy Paul-Nowiskiej oraz radnych w sołectwie Turzno odbył się Dzień Seniora.

Podczas uroczystości swoje talenty wokalne prezentowały uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum. Seniorzy podziwiali również występ oddziału przedszkolnego oraz kółka tanecznego.  Pani Prakseda Dybowska urzekła nas swoją poezją stworzoną specjalnie dla najmłodszych uczestników tego spotkania. Ten pełen wrażeń dzień wypełnił słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników szkoły przy hojności Wójta Gminy Łysomice oraz radnych sołectwa Turzno.

« poprzednia strona    następna strona »

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Konkurs plastyczny - 25 lat samorządu
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń