Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść


Świątynia Demokracji

    Wraz z początkiem 2012r na zaproszenie Posłów RP: Janusza Dzięcioła i Tomasza Lenza odbył się wyjazd do Warszawy do Sejmu - uczestnikami wyjazdu byli samorządowcy z terenu gminy Łysomice: radni, sołtysowie, członkowie KGW i stowarzyszeń, oraz pracownicy Urzędu Gminy. Po przyjeździe do Warszawy pod Sejm, mieszczący się przy ul. Wiejskiej, opiekunowie odebrali specjalne przepustki, dzięki którym uczestnicy mogli wejść na teren parlamentu. W Sali Wszechnicy Sejmowej przewodnik, który zawodowo oprowadza wycieczki po gmachu parlamentu, opowiedział o pracy parlamentarzystów, o trybie ustawodawczym, przedstawił także historię Sejmu. Udano się również na obserwację obrad z galerii sali posiedzeń. Po zwiedzaniu Sejmu uczestnicy wyjazdu mieli jedyną okazję zjeść obiad w Sejmowej Restauracji. Wszyscy zwiedzający byli pod ogromnym wrażeniem i każdemu z nich udzieliła się powaga i tradycja miejsca w którym byli.
Pamiątkowe zdjęcie grupy samorządowców
Poseł RP Janusz Dzięcioł opowiada o pracy
Podczas obrad Sejmu
Obserwacje z galerii "dla odwiedzających"
Przed wejściem ochrona udziela wskazówek
Po wyjściu ze Świątyni Demokracji
Przekazania regionalnych koszy obfitości z gminy Łysomice wypełnionych smakołykami wykonanymi przez Stefanię Ziółkowską, Genowefę Kapelaty oraz Państwa Flak

Historia Sejmu

Tradycje polskiego parlamentu sięgają czasów średniowiecza - pierwotnie była to Rada Królewska złożona z dostojników świeckich i duchownych. Od połowy XV wieku (od 1493 roku, w Piotrkowie) osobno obradowali przedstawiciele szlachty i miast, czyli Izba Niższa. Odtąd Parlament Polski stał się dwuizbowy: Senat pod przewodnictwem Króla i Izba Poselska. Parlament początkowo nie miał własnej siedziby - obradował zwykle w Piotrkowie z racji centralnego położenia tego miasta w państwie. Później posiedzenia odbywały się w salach zamku królewskiego na Wawelu i w Warszawie, do dziś nazywanych senatorskimi i poselskimi. Dopiero w Odrodzonej Polsce, Sejm Rzeczypospolitej otrzymał własną siedzibę, a później wybudowano specjalne gmachy. W roku 1918 rozpoczęła się adaptacja dla potrzeb parlamentu budynku Instytutu Alexandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien (dawna żeńska szkoła średnia) przy ulicy Wiejskiej. W gmachu głównym umieszczono na parterze na lewo - kluby polityczne, pokoje marszałka, wicemarszałka i sekretarzy, na prawo - obszerne kuluary i czytelnie, a za nimi jadalnie. Na pierwszym piętrze, w pokojach położonych w amfiladzie po prawej obradowały komisje, po lewej - ulokowano kancelarie. Prezydium umieszczono w głębi na podwyższeniu, oddzielonym od miejsc poselskich kanałem dla stenografów - nad tą częścią sali widniał napis - SALUS REIPUBLICAE: SUPREMA LEX - Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem. Na galerie jednorazowo wpuszczano 200 osób z kartami wstępu oraz specjalnie wydzielono 70 stanowisk dla prasy. Dnia 10 lutego 1919 roku w tej sali zebrał się na pierwszym posiedzeniu Sejm II Rzeczypospolitej.
Budynek ten - zburzony podczas II wojny światowej - był świadkiem wielu ważnych wydarzeń z historii Polski: uchwalenie Małej Konstytucji z 1919 roku, Konstytucji Marcowej z 1921 roku. Tu w 1926 roku wybrano Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydentem RP (odmówił), po nim zaś Ignacego Mościckiego. Po 1925 roku dobudowano amfiteatralną salę posiedzeń i zbudowano czteropiętrowy Hotel Poselski (dziś budynek administracyjny).
W 1935 roku dawną jadalnię w gmachu poszkolnym przekazano Senatowi RP, który liczył 111 członków (posłów było 444). Wojna zniszczyła część dawnych zabudowań sejmowych, ale od 1946 roku ruszyła odbudowa według nowych projektów zatwierdzonych przez Ministerstwo Odbudowy i będących do dziś dnia miejscem życia politycznego Polski. Uczestnicy wycieczek zwiedzili również Salę Kolumnową - dziś - im. Kazimierza Płużaka, gdzie aktualnie obraduje Komisja Śledcza, salę posiedzeń Senatu, hall główny ze stałą ekspozycją wszystkich do tych czasów używanych lasek marszałkowskich, oraz z galerii dla gości zobaczyli na własne oczy obrady Sejmu RP.
autor: A.Jankierska-Wojda

< wstecz

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Podświetlenie kościoła w Gostkowie
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń