Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść

Jesteś tutaj: 

PIERWSZY RAZ OD PONAD 20 LAT DOŻYNKI GMINNE 2013
ODBYŁY SIĘ W WYTRĘBOWICACH

Tradycją jest że Święto Plonów rozpoczyna się uroczystą Mszą Świętą, ta koncelebrowana przez ks. kan. Wiesława Roczniaka proboszcza parafii Grzywna oraz proboszcza parafii Papowo Toruńskie – ks. kan. Jana Pestkę. Za co składamy serdeczne Bóg Zapłać. Od strony muzycznej uroczystość uświetnił Chórek dziecięcy z Klonowego Listka a także Zespół Gimnazjalistek The dream. Dzieci i młodzież wokalnie zostały przygotowane przez Urszulę Talkowską oraz Ewę Klaman. W trakcie Mszy Świętej miał miejsce przemarsz Korowodu Wieńców Dożynkowych, przygotowanych przez sołectwa.

Po dziękczynnej Mszy Świętej, podczas której dziękowaliśmy za plony i chleb, rozpoczęła się część oficjalna. Prowadzący Agnieszka Jankierska – Wojda oraz Robert Kożuchowski poprosili o zabranie głosu przez Wójta Gminy Łysomice Piotra Kowala, a także Przewodniczącego Rady Gminy Łysomice Romana Wojdę. Starości dożynek Ewa Chrzanowska oraz Piotr Grzęda podarowali chleb gospodarzom gminy, który został połamany i podzielony wśród przybyłych.
Przemawiali również Wice Marszałek Senatu RP Jan Wyrowiński oraz P
oseł Janusz Dzięcioł, Starosta Powiatu Mirosław Graczyk oraz Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Andrzej Siemianowski.
To gminne święto to także doskonała okazja do promowania młodych artystów, dzieci z terenu gminy występowały na scenie śpiewając, recytując i tańcząc. Z roku na rok, mamy co raz więcej talentów.

Wcześniej opisywane wieńce, jak co roku uczestniczyły w konkursie na najbardziej tradycyjny i najpiękniejszy wieniec. Dlatego w tym miejscu nastąpiło rozstrzygnięcie tego konkursu. Każde sołectwo dostało nagrodę za udział, decyzją komisjii w składzie : Andrzej Siemianowski- Przewodniczący Rady Powiatu i Wice Kurator Oświaty w Bydgoszczy, Jan Wyrowiński - Wice Marszałek Sentatu i Janusz Dzięcioł Poseł na Sejm RP - najpiękniejszy okazał się wieniec z Sołectwa Wytrębowice. Sponsorem nagród była firma Hydro-Term z Torunia.

Punktualnie o godz. 16.30 rozpoczął się wcześniej wspominany koncert grupy Masters...
Zdecydowanie w naszym regionie gwiazda lubiana, bo licznie zebrana publiczność odśpiewywała razem z wokalistą każdą piosenkę. A piękne tancerki na scenie uświetniały występ wokalny. Żono moja, serce moje... albo Szukam dziewczyny co kocha za nic... ale również Ta jedyna, ta nieznana... to teksty piosenek jakie rozbrzmiewały na Dożynkach w Wytrębowicach.
Po koncercie było miejsce na autografy i pamiątkowe zdjęcia, fanki i fani nie odstępowali wokalisty Masters przez długi czas.

Na scenie zaś, przyszedł czas na rozwiązanie pozostałych konkursów Dożynkowych.
Komisja w składzie Piotr Doligalski, Tadeusz Janiszewski, Robert Dąbrowski, Andrzej Siemianowski, Adam Marszałek miała bardzo dużo pracy i niełatwe zadanie – wysmakować 21 zgłoszonych trunków. W konkursie na najsmaczniejszą nalewkę zwyciężyła pani Anna Małecka z Wytrębowic, II miejsce zajęła Agnieszka Filipiak z Świerczyn, III miejsce zajęła Teresa Paczkowska z Świerczyn, natomiast wyróżnienie otrzymała pani Marzenna Wujak z Wytrębowic. Nagrody ufundowała firma Inter Broker oraz Centrum Ogrodnicze w Ostaszewie.

Piękna zagroda to również tytuł kolejnego konkursu - konkursu na najpiękniejszy ogródek, w gminnych rozgrywkach wyłonieni zostali I miejsce ex equo Maria Kowalska - Puczka z Łysomic oraz Marian Sznajder z Kamionek Dużych, natomiast II miejsce otrzymała Czesława Stachnik z Turzna. Symboliczne, ale niezwykle solidne łopaty ufundowała firma Nowa Energia. Ostatnim konkursem dożynkowym jaki pozostał do rozstrzygnięcia był konkurs na stoisko, na które zagłosować mógł każdy przybyły na wydarzenie, i tak stoisko KGW z Wytrębowic zajęło III miejsce, Łysomickie Stowarzyszenie Markus II miejsce, a I – KGW Alebabki z Ostaszewa. Na scenie wszystkie Koła Gospodyń i Stowarzyszenia otrzymały nagrody za udział ufundowane przez firmę Stex Janiszewscy, a nagrody za pierwsze trzy miejsca zawdzięczamy firmom Marbud oraz Poland Tokay Okaya.

Popularnością cieszył się również konkurs z wiedzy o Gminie Łysomice, który był w formie krzyżówki. W tym konkursie udział mógł wziąć każdy, kto poprawnie rozwiązał łamigłówkę. Co godzinę podczas losowania nagród gromadził się tłum zainteresowanych, rozdano około 80 upominków. 

Miały miejsce również pokazy parokonnego zaprzęgu sportowego pana Dzikowskiego z Gostkowa. Zwierzęta na specjalnie przygotowanym terenie prezentowały galop omijając przeszkody. Zawody zaprzęgów sportowych to bardzo trudny ale bardzo widowiskowy sport.
Prezentowały się także stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, ale także Stowarzyszeń, Szkół i Biblioteki. Dzieci bawiły się na dmuchanych placach zabaw, ale także uczestniczyły w konkursach przygotowanych przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca – Bezpieczne Wakacje.
Nie zabrakło lokalnych wystawców z rękodziełem, kosmetykami, potrawami i gastronomią.
Przyszedł czas na zabawę, na scenie pojawił się zaprzyjaźniony zespół The Shadow i porwał wszystkich do tańca. Przy wesołej muzyce biesiada trwała do późnych godzin wieczornych, a na parkiecie przez cały czas brakowało miejsca...

Tak się bawi Gmina Łysomice podczas Święta Plonów.

Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim tym tym, którzy w różny sposób włączyli się i przyczynili do organizacji, tak pięknego wydarzenia jakim były Dożynki Gminne w Wytrębowicach 8 września 2013 r.

Dziękujemy również licznym sponsorom, są nimi firmy:
Wulkar, Skład Węgla u Moskala, Kwiaciarnia Natalie, Hydro-Term, Alumil, 
Marbud, Adgrape, Kwiaciarna Florum, Bresse Pol, Wydawnictwo Adam Marszałek, 
Stex, Centrum Ogrodnicze Ostaszewo, Bank Spółdzielczy, Piekarnia Jóka, 
Transport Banasiak, Nowa Energia, Serdelek, Siwy Dym, Rancho, Bayer CropScience,
Inter Broker, Zakład samochodowy Wiesław Parzyszek, Tartak Lulkowo, Poland Tokay Okaya, 
Sharp, Sohbi Craft, Frank,  EDF Toruń.

 

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
Podpisanie umowy na Projekt Solarny
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń