Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść

Jesteś tutaj: 

 


DOŻYNKI GMINNE 2012
 

9 września rolnicy Gminy Łysomice obchodzili tradycyjne święto plonów. Spotkano się w gościnnych progach Zespołu Pałacowo-Parkowego w Łysomicach. Tam podziękowano rolnikom za kolejny rok ciężkiej pracy, za codzienny wysiłek podejmowany w odwiecznym rytmie odmierzanym przez pory roku.

Starostami dożynek byli rolnicy: Marzenna Walter z Papowa Toruńskiego i Waldemar Ostałowski z Łysomic.

Gminne Dożynki 2012 w Łysomicach rozpoczęły się akcentem religijnym. W południe odprawiona została uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyli rolnicy, ich rodziny, władze gminy i powiatu toruńskiego, zaproszeni goście. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe sołectw oraz chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów zbóż.

Po nabożeństwie, po placu imprezy przeszedł barwny korowód dożynkowy prowadzony przez starostów dożynek. Oficjalnie przekazano bochen chleba Wójtowi i Przewodniczącemu Rady Gminy. Następnie kawałkami takiego bochna częstowali Wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, Poseł na Sejm RP Tomasz Lenz, Dyrektor ANR O/Bydgoszcz Edyta Zakrzewska, radni i sołtysowie.

Dożynki w Gminie Łysomice to okazja do wyróżnienia rolników-seniorów. W tym roku na wnioski sołtysów dyplomy okolicznościowe za wieloletnią i efektywną produkcję rolniczą przekazano ponad 40 seniorom.

Wyróżnione zostały również jednostki podległe Urzędowi Gminy Łysomice. Tak kolejno upominki od chojnych sponsorów odebrał: Zespół szkół nr 1 w Łysomicach, Biblioteka Publiczna, Sołectwo Ostaszewo, OSP Lulkowo i oczywiście Papowo Toruńskie.

Tradycją Gminy Łysomice stało się też ogłaszanie rozstrzygnięć konkursów. Zostały przeprowadzone 3 konkursy. Pierwszy na najoryginalniejsze stoisko KGW, gdzie I miejsce zajęły panie z KGW Ostaszewo ALEBABKI. Drugi konkurs dotyczył wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Jury konkursowe wybrało wieniec z sołectwa Wytrębowice. Ostatnim konkursem była indywidualna rywalizacja na najsmaczniejszą nalewkę. Komisja miała ciężkie zadanie i kolejno nagrodziła: I miejsce Teresa Karpińska z Kamionek Małych, II miejsce Marzena Wujak z Wytrębowic i III miejsce Anna Wroniewicz z Łysomic.

Po przemowach, wręczeniu odznaczeń i wyróżnień przyszedł czas na rozrywkę. Na scenie pojawili się przedszkolacy z „Klonowego Listka” i „Przedszkola Marzeń”, dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Łysomicach i nr 2 w Turznie, oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostaszewie i Świerczynek.

Ostatnia grupa artystyczna po raz pierwszy w historii gminy zachęciła gości dożynkowych do odtańczenia tradycyjnego „chodzonego”. Widowiskowy Polonez liczył ponad 50 par i spotkał się z pozytywnym odbiorem.

Wiele dozynkowych emocji dostrczyło wylosowanie wśród uczestników imprezy roweru holenderskiego. Wielkie szczęście miała 13 letnia Agatka.

Atrakcją wieczoru były Gwiazdy Cygańskie i ELZA. Gdy po bisach ELZA zeszła już ze sceny zawitał tam zespół muzyki tanecznej "Shadow”, przy którym licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście bawili się do północy.

W czasie imprezy park w Łysomicach był szczelnie wypełniony stoiskami przygotowanym przez KGW, szkoły, instytucje i organizacje, ale też przez stoiska handlowe, i promocyjne z wyrobami rękodzielników i miejscowych artystów.

Agnieszka Jankierska-Wojda
inspektor ds. kultury, promocji i oświaty

SPONSORZY DOŻYNEK:

HYDRO-TERM, ŁYSOMICE

TB INWEST, GDAŃSK

TARTAK, LULKOWO

ARPOL MOTOR COMAPNY, TORUŃ

FIRMA LUX, TORUŃ

PIEKARNIA JÓKA, TURZNO

POLSKI ZWIĄZEK PRODUCENTÓW ROŻLIN ZBOŻOWYCH,

GEO-TUR, TURZNO

TACHO, ŁYSOMICE

ZAKŁAD PRODUKCJI ROLNEJ, KOWRÓZ

WALDEMAR PARZYSZEK, ŁYSOMICE

GOSPODARTWO ROLNE, MARIOLA I PIOTR CZAJKOWSCY, PAPOWO TORUŃSKIE

MARBUD, TORUŃ

ALUFIRE, ŁYSOMICE

KWIACIARNIA NATALIE, ŁYSOMICE

INTERBROKER, ROBERT KOŻUCHOWSKIE, ŁYSOMICE

TOMASZ TRACZYKOWSKI, RÓŻANKOWO

ZAKŁAD INSTALACJI GRZEWCZYCH RIELLO, TORUŃ

BANK SPÓŁDZIALCZY W TORUNIU

CENTRUM OGRODNICZE, OSTASZEWO

ROL-PEST, OSTASZEWO

EKO-RODAN, DARIUSZ TRACZYKOWSKI, TORUŃ

FIRMA BOLTEX, PAPOWO OSIEKI

BRESSE POL, TORUŃ

FIRMA, AMA, PAN PROWADZISZ I PAN WILIGALSKI, ŁUBIANKA

SOLVER, TARNOWSKIE GÓRY

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
ZINTEGROWANE INWESTYCJE TERYTORIALNE
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń