Urząd Gminy Łysomice

Strona główna Struktura serwisu Wyślij wiadomość
Dziś jest: 10.02.2016
Imieniny: Jacentego, Elwiry, Jacka

Treść


 

Instalacje solarne w Gminie Łysomice

Na terenie Gminy Łysomice zakończono inwestycję polegającą na dostawie i montażu instalacji solarnych w indywidualnych gospodarstwach domowych oraz na budynkach użyteczności publicznej. Obecnie wszyscy użytkownicy zamontowanych instalacji mogą cieszyć się darmową ciepła wodą  oraz idącymi za tym oszczędnościami.

Projekt został objęty dofinansowaniem unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 2.4. Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 w wysokości 75% środków kwalifikowalnych projektu.

Efektem końcowym zrealizowanego projektu jest zamontowanie 609 instalacji solarnych, które  wygenerują w ciągu roku ponad 1900 MWh energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Powierzchnia całkowita wszystkich kolektorów słonecznych zamontowanych w ramach projektu wynosi 3921,657 m2. Zestawy solarne zamontowane na budynkach prywatnych są różnej wielkości. Składają się z dwóch do siedmiu kolektorów

słonecznych. Wśród 21 instalacji solarnych zamontowanych na budynkach użyteczności publicznej Gminy Łysomice, największą jest zamontowana na budynku Zespołu Szkół nr 2 w Turznie, składająca się z 22 kolektorów słonecznych.          

Podczas prawidłowej pracy instalacji solarnej cykl rozpoczyna się po osiągnięciu właściwej temperatury czynnika grzewczego (glikolu) mierzonego na kolektorze słonecznym przy pomocy umieszczonego w nim czujnika. Gdy temperatura na kolektorze (T1) jest wyższa niż temperatura wody w zasobniku dwuwężownicowym (T2)  o ustawioną różnicą temperatur (ZΔ1), uruchomiona zostaje pompa obiegu solarnego. Układ przestaje pracować, gdy różnica pomiędzy temperaturą glikolu mierzona na kolektorze słonecznym, a temperaturą wody w zasobniku spadnie do 2°C.

Użytkownicy zestawów solarnych powinni zwracać szczególną uwagę na ciśnienie w układzie solarnym. Manometr (zdjęcie grupy pompowej nr 1) powinien wskazywać wartość większą niż 2 bar. Spadek ciśnienia należy zgłaszać do serwisu. Powodem spadku ciśnienia może być zapowietrzony układ, lub co gorsza nieszczelność instalacji.

Należy również zwracać uwagę na temperaturę wody w zasobniku. Wielkość zestawu, a dokładnie ilość kolektorów i pojemność zasobnika dobierana była według ilości mieszkańców w danej nieruchomości. W przypadku kiedy przewidują państwo nieobecność w domu części lub wszystkich domowników należy pamiętać włączyć funkcję Urlopową (URL) na sterowniku solarnym.   

Na sterowniku przy załączonej normalnej pracy układu KOL, należy wcisnąć 3  sekundy przycisk EDIT, aż pojawi się na wyświetlaczu URL – funkcja Urlop. Ma za zadanie ograniczenie podgrzewania wody w dzień, zaś nocą rewersyjnie cyrkulując  czynnik grzewczy, chłodzi zasobnik przez kolektor do otoczenia. Należy pamiętać, że funkcja ta, nie wychłodzi nam całej objętości wody w zasobniku lecz tylko jego dolną część (ok. połowy pojemności). Aby przywrócić normalną pracę układu, postępujemy analogicznie, (przyciskamy EDIT ok. 3 sekundy).

Dla bezpieczeństwa, układ solarny bez załączonej funkcji urlopowej,  nie dopuści do temperatury wrzenia. Temperatura wody osiągnie ok. 85°C.

SERWIS

Zgłoszeń serwisowych należy dokonywać telefonicznie pod numerem telefonu         032 7683156 wew. 32 (pon. – pt. od 8:00 – 15:00) oraz przez całą dobę online za pośrednictwem specjalnie przygotowanego formularza zamieszczonego na stronie internetowej www.solver.katowice.pl , jak również mailowo pod adresem serwis@solver.katowice.pl. Każdorazowo jednak przy samodzielnym zgłaszaniu awarii należy informować o tym fakcie pracownika Urzędu Gminy Łysomice drogą mailową lub telefonicznie pod numerem: 502 461 530,    56-6783-222 (wew. 41). Zgodnie z zapisami gwarancji przez okres pięciu lat obowiązywania, wady i usterki będą usuwane w terminie 7 dni kalendarzowych, a wad szczególnie uciążliwych, w tym awarii urządzeń instalacji istotnie wpływających na ich działanie w ciągu 3 dni kalendarzowych od daty zgłoszenia.

 

Projekt promowano w Telewizji Polskiej w programie SAMORZĄD. EU dnia 26.06.2013 r. oraz dwukrotnie w lipcu. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia programu na stronie Telewizji Polskiej http://www.tvp.pl/bydgoszcz/edukacja/samorzadeu/wideo/2606/11564081.

 

Więcej informacji na temat projektu w zakładce:

http://www.lysomice.pl/7626,aktualnosci-2010-2013.html

Spotkania informacyjne z mieszkańcami lipiec, sierpień 2012r.


W dniach 31.07.2012 r.  i 01.08.2012 r. odbyły się dwa spotkania informacyjne dla 200 osób, które jako pierwsze wpłaciły na projekt solarny.  Przedstawiono na slajdach ogólne informacje na temat funkcjonowania solarów. Przedstawiony został sposób realizacji projektu. Na koniec  mieszkańcy zadawali pytania, na które odpowiadali przedstawiciele Firmy Solver oraz przedstawiciele Urzędu Gminy wraz z p. Wójtem.

Podpisanie umowy na projekt solarny


W dniu 24.07.2012 w Łysomicach, podpisana została umowa pomiędzy Gminą Łysomice, a Firmą SOLVER , ul. Zagórska 167 42-600 Tarnowskie Góry  na realizację projektu pn. ,,Wykorzystanie energii słonecznej szansą na poprawę jakości środowiska w Gminie Łysomice”.  Wartość zadania wg umowy z wykonawcą wynosi  5.984.367,22 zł.

Projekt został objęty dofinansowaniem unijnym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007-2013. Kwota dofinansowania obejmie 75% wydatków kwalifikowalnych.


Schemat instalacji SOLARNEJ

Witamy na portalu społecznościowym Facebook profil Urzędu Gminy Łysomice

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć
25 lat Samorządu Gminy Łysomice
Ankieta
Polecamy
ePUAP
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” (LGD)
Poza Toruń